Budowa garażu drewnianego krok po kroku

budowa garażu drewnianego krok po kroku

Wiosna i lato to pory roku, które sprzyjają remontom. Malowanie ścian, wymiana okiem, aranżacja ogrodu, czy budowa garażu, to z pewnością zadania, które planuje wielu z nas. Należy pamiętać jednak o tym, aby wszelkie podjęte działania były odpowiednio wcześniej zaplanowane. W celu ułatwienia Wam tegorocznych remontów przygotowaliśmy krótki poradnik, który z pewnością pomoże Wam zbudować drewniany garaż krok po kroku.

Budowa garażu drewnianego krok po kroku

Każdą budowę należy zacząć od odpowiednich zezwoleń oraz projektów, gdy te kroki mamy już za sobą, możemy przejść dalej. Od czego zacząć? Jak sprawnie i samodzielnie wybudować garaż? Odpowiadamy poniżej.

KROK 1 – Przygotowanie miejsca

Każda konstrukcja, bez względu na to, co budujemy, powinna mieć solidne podwaliny.

Do wyboru podłoża mamy:

  • kostkę betonową lub brukową,
  • posadzkę betonową,
  • podłogę drewnianą.

W przypadku wyboru podłoża istotna będzie wytrzymałość, więc tym należy kierować się przede wszystkim podczas wyboru.

Przed położeniem posadzki należy odpowiednio oczyścić i wyrównać podłoże. Przy wylewce betonowej niezbędne będzie ustawienie szalunków. Jeżeli mamy z tym trudność, warto zaangażować do pomocy, kogoś, kto ma odpowiednią wiedzę i kompetencje.

Bardzo ważne są również dokładne wymiary garażu. Przed przygotowaniem podłogi należy jeszcze raz zastanowić się nad dokładnym rozplanowaniem i układem garażu. Rozważyć, czy na pewno zmieszczą się dwa samochody. Jakie półki będą potrzebne do przechowywania wszystkich rzeczy. W tym celu istotne jest określenie podstawowych funkcji garażu.

KROK 2 – Zabezpieczenie drewna

W zależności, jaką konstrukcję wybraliśmy, to z pewnością w każdej instrukcji podkreślone będzie to, aby wszystkie elementy odpowiednio zaimpregnować. Należy zrobić to przed ich skręcaniem, ponieważ późniejsze lakierowanie poszczególnych desek, może być naprawdę uciążliwe.

KROK 3 – Ściany

Jeżeli mamy już podstawy naszego garażu oraz odpowiednio przygotowaliśmy drewno, należy skupić się na ścianach.

Od czego zacząć budowę garażu drewnianego?

Montowanie ścian należy zacząć od położenia tak zwanych podwalin, poziomej belki ułożonej na posadzce, którą montuje się do podłoża za pomocą kotew metalowych. Warto zadbać także o dodatkową podwalinę, którą należy ułożyć na izolacji poziomej.

Następnie na podwalinie ustawiamy słupy mocowane za pomocą metalowych kątowników lub gwoździ. Na ich szczycie należy zamontować oczek, który znacząco poprawia stabilność. Dodatkowo można zadbać także o zastrzały (krótsze belki, łączące słupy w narożnikach budynku z oczepem, zmontowane pod odpowiednim kątem), które również wpływają na równowagę.

Każdy garaż powinien mieć zaplanowaną stolarkę okienną, dlatego należy uwzględnić ją podczas zostawiania odpowiednich otworów.

Czas na bramę. To z pewnością jeden z ważniejszych elementów w garażu. Jakie możliwości posiadamy?

  • konstrukcja bez bramy wjazdowej (można dokupić ją osobno),
  • brama wjazdowa dwuskrzydłowa.

Do każdej bramy z pewnością załączona będzie szczegółowa instrukcja, z którą warto się zapoznać. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem będzie zapewne brama dwuskrzydłowa, którą można zamontować w intuicyjny sposób.

Jeżeli wykonaliśmy już szkielet konstrukcji ścian, przechodzimy do obiciówki — pokrycia ścian deską boazeryjną. Pomiędzy obiciówkę wewnętrzną a zewnętrzną należy zamontować odpowiednią izolację, składającą się z wełny mineralnej i foli.

To z pewnością najważniejsze elementy w budowanie ścian.

KROK 4 – Czas na dach

Przed montażem dachu, warto zadbać o to, aby mieć do pomocy przynajmniej dwie osoby. Praca na wysokości, nawet najmniejszej jest zawsze ryzykowna, dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć. Poza tym nie sposób jest zaplanować sprawną pracę na dachu, bez dodatkowej pary rąk.

Rozpoczynamy od ustawienia konstrukcji z krokwi (na oczepie ściany), pomiędzy którymi montujemy jętki, dzięki czemu całość jest wytrzymała.

Rodzaj dachu może być różny. Jednak najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy. Do pokrycia często używana jest także dachówka. Poza nią możemy zastosować inne okrycia takie jak na przykład:

  • blachodachówka,
  • gont bitumiczny,
  • papa.

Należy pamiętać także o rynnie.

KROK 5 – Wykończenie garażu drewnianego

W ostatnim etapie możemy już swobodnie wykończyć poszczególne elementy. Zamontować okna, czy zadbać o dodatkowy kolor desek. Tego typu garaż to z pewnością solidna i jednocześnie oszczędna konstrukcja, która od wielu lat zyskuje gron wielu fanów.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowych elementów, które należy jedynie złożyć. Przed montażem należy zapoznać się szczegółowo z opisem narzędzi, które będą niezbędne do tego, aby zamontować poszczególne deski. Ważne jest także zabezpieczenie drewna, o którym wspominaliśmy w 2 kroku. W tym przypadku nie warto oszczędzać. Taniej, wcale nie oznacza lepiej. – To z pewnością kluczowa zasada, przy każdej budowie. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z budową drewnianego garażu, czy małej altanki w ogrodzie.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Wam zbudować piękny i trwały garaż.

Dodaj komentarz