Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne? Poznaj naszą opinię!

panele fotowoltaiczne

Alternatywne źródła energii to przyszłość energetyki. Nikt nie może się z tym sprzeczać. Zmieniają się przepisy prawne, które po prostu wymuszają korzystanie z nich. Zielona energia to biomasa, energia pochodząca z ruchu wody, wiatru oraz promieniowania słonecznego. Dla rozwiązań na potrzeby domów, liczy się tylko ta ostatnia. Dlaczego? Bo słońce jest wszędzie!

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Te dwa urządzenia są bardzo często ze sobą mylone. Nie są jednak tożsame, mimo że oba bazują na energii pochodzącej ze słońca. Różnica jest kluczowa – kolektory wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania wody, panele – do produkcji prądu elektrycznego. Nie należy mylić ich ze sobą.

O panelach fotowoltaicznych

Spójrzmy prawdzie w oczy, panele są kosztowne. Montaż instalacji to wydatek rzędu kilku tysięcy. Zwróci się w ciągu 8 do 12 lat… chociaż przy wciąż rosnących cenach prądu z elektrowni – może to nastąpić szybciej. Warto więc rozważyć, czy stać nas na taką inwestycję – bo zwróci się na pewno. Działanie paneli jest stosunkowo proste.

Mają one w swojej strukturze krzem. Wybija on elektron zawarty w jednostce światła i zmusza go do ruchu. W efekcie – powoduje to przepływ prądu elektrycznego.

Decydując się na korzystanie z energii słonecznej, należy koniecznie pamiętać, że pojedyncze ogniwa są raczej mało wydajne (najpopularniejsze dają napięcie 0,5V). Oznacza to, że żeby osiągnąć zadowalający poziom napięcia trzeba zainstalować kilka – kilkanaście ogniw – czyli panel.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika opinie ma różne. Czy słusznie? Możemy się łatwo przekonać:

1) Jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Nie prowadzi do skażenia terenu i nie emituje absolutnie żadnego gazu. Oznacza to, że nie przyczynia się do powiększania efektu cieplarnianego ani do powstawania smogu. W ciągu ostatnich lat, zanieczyszczenia powietrza w Polsce biją rekordy. Oddychamy coraz gorszym powietrzem, co musi odbić się na ludzkim zdrowiu. Wymusza to inwestowanie w zieloną energię.

2) Są instalacją bezobsługową. Kiedy zostaną już zainstalowane, to po prostu działają. Nie potrzebują ingerencji ze strony użytkownika, a to duży plus. Nie trzeba ich przestawiać ani dostosowywać. Działają i tyle. Trzeba jedynie pamiętać, że panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. Nie nadaje się on dla większości domowych urządzeń. Dlatego konieczne jest wyposażenie się we falownik, czyli inwerter. Zamienia on prąd stały na zmienny.

3) Są odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu mogą pracować przez wiele lat (przynajmniej 15). W innym wypadku należałoby zmienić je jeszcze zanim się zwrócą. Warunkiem niezbędnym dla opłacalności instalacji jest jej wytrzymałość.

4)Panele generują oszczędności dla domu. Prąd produkowany przez ogniwa wykorzystywany jest w pierwszej kolejności na zaspokojenie własnych potrzeb gospodarstwa domowego. Nadwyżki można sprzedać do elektrowni, ponieważ ich przechowywanie nie ma większego sensu. Elektrownia nie zapłaci nam za dostarczoną energię pieniędzmi, ale da nam w rozliczeniu tożsamą ilość kWh z sieci. Mało tego – ceny prądu właściwie, nie dotyczą użytkownika paneli.

5) Na instalacje zielonej energii można otrzymać dofinansowanie lub preferencyjny kredyt. To świetne rozwiązanie, wtedy gdy jesteśmy zdecydowani na montaż instalacji, ale aktualnie nie mamy wystarczających środków finansowych. O pomoc finansową na ten cel, najlepiej pytać we Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

6) Panele to samowystarczalność! To stabilne źródło energii, które nie przestanie działać niezależnie od sytuacji, od linii energetycznej czy awarii elektrowni. A gdyby słońce przestało kiedyś świecić – to brak prądu byłby najmniejszym problemem.

7) Energia słoneczne jest też uniwersalna. Można korzystać z niej wszędzie. Trzeba jednak pamiętać, że im lepsza ekspozycja paneli na nasłonecznienie, tym ich praca jest bardziej wydajna, ergo – produkują więcej prądu.

8) Montaż paneli daje dużą swobodę. Jeżeli dojdzie do zmian zapotrzebowania energetycznego, to można po prostu zainstalować kilka następnych ogniw. Do tego celu można wykorzystać różne powierzchnie dachów, elewacji lub podwórko.

Czy tylko plusy?

Nie popadajmy jednak w huraoptymizm. Panele fotowoltaiczne mają też kilka gorszych aspektów. Przede wszystkim są drogie. Instalacje generują spore koszty. Pozwalają na oszczędności, ale dopiero po pewnym czasie. Jeżeli ich zakup zwraca się w 10 lat, to znaczy, że dopiero po upływie 10 lat będziemy mogli cieszyć się bezpłatnym prądem. Ten fakt odstrasza wielu niedoszłych inwestorów. Instalacji nie można wykonać samodzielnie. Muszą zająć się nią specjaliści – a to również kosztuje.

Co z tymi panelami?

Opinie na temat fotowoltaiki są różne. Jak wszystko – ma zwolenników i przeciwników. Przede wszystkim są ekologiczne. To bardzo modny trend, który dodatkowo wymuszą na nas przepisy UE. Są kosztowne, ale wydatki się zwracają. Przed decyzją o ich montażu, najlepiej usiąść i spokojnie wszystko policzyć. Dobrze jest też zaplanować umiejscowienie ewentualnych ogniw, aby oszacować ile prądu mogą dostarczyć.

Dodaj komentarz