Jak dbać o dom drewniany? Metody impregnacji

dom z drewna

Domy z bali wracają do łask. Coraz częściej można spotkać je również na przedmieściach. Moda na drewno, jako jeden z najtrwalszych budulców sprawia, że chętniej decydujemy się na tego typu technologię w budowie naszych domów. Jak dbać o drewno, aby jak najdłużej cieszyć się naszym domem bez remontów i odnawiania elewacji? Podpowiadamy.

Dom drewniany – jak o niego dbać?

Drewno nawet w trudnych warunkach atmosferycznych może przetrwać w nienaruszonym stanie nawet do trzystu lat. Wiedzieli o tym nasi przodkowie budując domy z bali, które coraz częściej wracają do łask. Wiele osób decydując się na budowę domu, woli przenieść gotowy dom z drewna lub decyduje się na adaptację starej stodoły. I choć w wypadku obydwu rozwiązań koszty często przewyższają budowanie domu od podstaw, decyduje walor estetyczny. Dom z drewna jest bardziej naturalny i przyjazny otoczeniu. Pod warunkiem, że od samego początku zadbamy porządnie o olejowanie domu z bali i odpowiednią impregnację.

Zadbaj o drewno, by cieszyć się nim jak najdłużej

Drewno jest jednym z najtrwalszych materiałów stosowanych w budownictwie. Często jednak, szczególnie w klimacie jaki panuje w Polsce budulec ten ulega korozjom na skutek warunkom atmosferycznym lub pada ofiarą szkodników. Aby tego uniknąć potrzebna jest gruntowna i powtarzana co kilka lat impregnacja elewacji drewnianej.

Impregnacja elewacji drewnianej krok po kroku

1. Po pierwsze czyszczenie

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt ochrony domu, przed impregnowaniem musimy dokładnie wyczyścić dom. Do tego celu zupełnie wystarczy użycie wody z dodatkiem szarego mydła, choć dostępne są także profesjonalne środki czyszczące dedykowane specjalnie do drewnianych elewacji. Bez względu na to jaką metodę wybierzemy, jedno jest pewne – czyszczenie należy przeprowadzić możliwie jak najdokładniej. Spaliny, sadza czy pleśń muszą całkowicie zniknąć zanim weźmiemy się za olejowanie domu z bali bądź impregnację. Pamiętajmy też, ze wszelkie przebarwienia drewna należy usunąć, aby nowy kolor położony na drewno pozostał w jednolitej tonacji.

2. Środki chroniące drewno – jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest szereg specjalnych substancji chroniących drewno. Nowoczesne impregnaty do pielęgnacji drewna poleca niemalże każdy producent specjalizujący się w tej materii. Jak wybrać, aby impregnacja elewacji drewnianej przebiegła pomyślnie? Przede wszystkim środek chemiczny po który sięgniemy musi być wielofunkcyjny i mieć szereg zastosowań. Jednocześnie dom z drewna musi być chroniony przed opadami atmosferycznymi i korozją związaną z warunkami pogodowymi. Ponadto musi zabezpieczyć drewno przed ingerencją szkodników, pleśni i grzybów.

Najlepiej wybrać środek bezbarwny, którego warstwy kładziemy na wyczyszczone drewno jako pierwsze. Jest on lepiej dostosowany do surowego drewna i naturalnie wzmacnia jego właściwości. W drugim kroku, impregnacja elewacji drewnianej przebiegać może z zastosowaniem impregnatów barwiących, których odcień wybieramy dowolnie. Na rynku znajdziemy praktycznie wszystkie kolory tęczy i tylko on nas zależy jaki kolor elewacji nam się zamarzy.

3. Impregnacja elewacji drewnianej – jaki pędzel wybrać?

Każdy impregnat, bez względu na producenta przed użyciem należy solidnie wymieszać. Pamiętajmy też, że równomierne rozłożenie substancji zabezpieczającej dom z drewna zależy też od temperatury powietrza na zewnątrz. Najlepiej impregnację przeprowadzać w bezchmurny, pogodny dzień gdy na termometrze kreska nie sięga więcej niż 25 stopni Celsjusza. Jeżeli decydujemy się malować elewację, istotny jest także wybór pędzla.

Najlepiej nada się do tego pędzel przeznaczony do wyrobów na bazie rozpuszczalnika, starajmy się unikać pędzli uniwersalnych, jeżeli jednak nie mamy wyboru warto końcówkę włosia przetrzeć drobnym papierem ściernym. Taki zabieg usuwa nadmiar zbędnego włosia i zmiękcza pędzel.
Impregnat należy nakładać na jak największej powierzchni drewnianej w dość szybkim tempie, tak aby nie zdołał wyschnąć. Nadmiar impregnatu na sucho rozcieramy przy użyciu pędzla wokół słojów. Zabieg ten pozwoli równomiernie rozłożyć kolor. Wymalowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin. Po tym czasie należy zeszlifować wyschniętą powierzchnię, tak aby była równa i gotowa na kolejną warstwę barwnego impregnatu.

Bądź eko – olejowanie domu z bali

Oleje świetnie zabezpieczają drewno przed degradacją, jednocześnie są dużo bezpieczniejsze dla środowiska niż ich chemiczne zamienniki. Jeśli więc nasz dom z drewna wymarzyliśmy sobie jako pomysł na życie w zgodzie z naturą, ten sposób pielęgnacji będzie o wiele lepszy.

Olejowanie domu z bali można przeprowadzić także przy użyciu wosku lub olejowosku. Produkty te zabezpieczają drewno przed złą pogodą, kurzem i pleśnią, jednocześnie nie zatykając porów występujących naturalnie w strukturze desek. Dzięki temu drewno oddycha i starzeje się w naturalny sposób zachowując naturalny kolor. Niektóre z nich zasychają, nadając olejowanym powierzchniom twardą powłokę, dzięki której nasza elewacja jest zabezpieczona równie dobrze jak przy użyciu chemicznych środków.

Dodaj komentarz