Jak obniżyć koszty budowy domu?

koszty wybudowania domu

Lata mieszkania w bloku… Przeprowadzki… Wielu sąsiadów wokół… Aż w końcu nadchodzi ten dzień. Nadchodzi dzień zmian i poważnych decyzji. Decyzji, które zmienią całą obecną sytuację o równe sto osiemdziesiąt stopni. O czym mowa? Oczywiście o zakupie działki i budowie swojego wymarzonego, pięknego i jedynego w swoim rodzaju domu. Zatem jak obniżyć koszty budowy domu, by przybliżyć swoje marzenie i nie wyjść na tym jak „Zabłocki na mydle”?

Zakup działki

O ile nie jest się szczęśliwym posiadaczem własnej działki lub nie otrzyma się jej od zamożnej cioci z Ameryki, to podstawą budowy domu jest oczywiście zakup działki. Co zrobić, by nie przepłacić już na wstępie spełniania marzenia? Poczekać! Nie robić nic pochopnie. Nie rzucać się na pierwszą lepszą ofertę, która pojawi się na portalach do umieszczania ogłoszeń. Zakup działki powinien być przemyślany i niepochopny. W końcu to od tego będzie zależeć całe życie. Warto jest więc czekać na ciekawą propozycję i… negocjować cenę!

Działka wcale nie musi być w centrum miasta. Można spokojnie budować się na obrzeżach a do centrum mieć naprawdę rzut beretem. Wybierając takie rozwiązanie – automatycznie w kieszeni zostaje więcej pieniędzy. A dzięki takiej sytuacji – więcej będzie można przeznaczyć na budowę samego domu.

Jak obniżyć koszty budowy domu – fundamenty

Podstawą budowy domu są oczywiście fundamenty. Muszą być solidne i wytrzymałe, by mogły utrzymać dom przez dziesiątki lat. Jak na nich zaoszczędzić? Przede wszystkim przygotowując odpowiednio grunt pod budowę. Odpowiednie badania geotechniczne pozwolą zapoznać się z rodzajem gruntu a tym samym pozwolą na wykonanie odpowiednich fundamentów.

Najlepszą opcją będą tutaj grunty, które będą cechować się niskim poziomem wód gruntowych. W takiej sytuacji można wykonać tradycyjny rodzaj fundamentu, bez konieczności stosowania zaawansowanej izolacji przeciwwilgociowej. W innej sytuacji, będzie można wykonać taki fundament, jednak trzeba będzie wydać zdecydowanie więcej gotówki, na przykład na wymianę gruntu czy postawienie domu na palach czy płycie fundamentowej.

Warto jest zatem przeprowadzić profesjonalne badania lub dowiedzieć się na jakich gruntach leży działka, aniżeli pluć sobie w brodę przy wydawaniu kolejnych złotówek na ulepszenie tego gruntu, który się pochopnie zakupiło.

Chcąc obniżyć koszty wykonania fundamentów, warto postawić na tradycyjną metodę. Co to oznacza? Mianowicie wykonanie ławy i ściany fundamentowej. Dzięki temu, że nie jest to skomplikowane, każda ekipa budowlana jest w stanie zrobić to dobrze. W pierwszej kolejności montuje się szalunki oraz zbrojenia, które następnie są zalewane betonem. Można i tutaj obniżyć koszt, jeżeli zdecyduje się na wykonanie fundamentów bez szalunków – wówczas wykop jest na szerokość ław a reszta uzupełniana jest folią hydroizolacyjną.

Gotowy projekt domu – mniejszy koszt budowy

Wykorzystując gotowe projekty domów, które można zakupić przez Internet, zaoszczędza się naprawdę mnóstwo pieniędzy. W zależności od regionu, w którym dany dom ma powstać, ceny wykonania indywidualnego projektu przez wykwalifikowanego architekta to wahają się od 50,00 do nawet 200,00 złotych za metr kwadratowy! Zakładając, że dom będzie zajmować powierzchnię 100 – 150 metrów kwadratowych, cena samego projektu może wynieść między 5000,00 – 7500,00 złotych a 20 000,00 – 30 000,00 złotych. Jeżeli nie jest to argument przemawiający za zakupem tak zwanego „gotowca”, to może kwota 2000,00 – 3000,00 złotych za gotowy projekt będzie odpowiedni.

Gotowe projekty domów są naprawdę świetną opcją, zwłaszcza że w katalogach coraz częściej można znaleźć naprawdę ciekawe i innowacyjne rozwiązania. A to z kolei pozwoli dość niskim kosztem, zamieszkać kiedyś w naprawdę luksusowym czy nowoczesnym domu.

Jak obniżyć koszty budowy domu – dach

Dach to równie ważny element domu, co jego fundament. W końcu to on chroni cały budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i pozwala mieszkańcom czuć się bezpiecznie. Co zrobić, by trochę zaoszczędzić na jego wznoszeniu? Zainwestować w wiązary z płytkami kolczastymi.

Wiązary są podstawą konstrukcji nośnej dachu. Są one lekkie więc nie stanowią zbyt dużego obciążenia dla całej konstrukcji. Mogą one stanowić jednocześnie więźbę (stelaż, szkielet dachu), jak i całą konstrukcję stropu. Inwestując w wiązary, oszczędza się na stawianiu kolejnych ścianek nośnych czy dodatkowych podciągów i słupów.

Wybierając wiązary, warto zakupić te gotowe do montażu – są one tańsze i lepsze podczas montażu (nie wymagają tyle czasu na ich zbijanie i kolejne osadzanie). To najłatwiejszy i najtańszy sposób na solidny dach.

Jak jeszcze obniżyć koszty budowy domu?

1. Materiały budowlane

Najwięcej zaoszczędzić można oczywiście na materiałach. Jednak i tutaj należy być ostrożnym! Dlaczego? Dlatego, że nie zawsze to co tanie, idzie w parze z jakością i wytrzymałością. Warto jest zatem porównywać oferty z różnych sklepów i hurtowni. Często jest tak, że kupując większą ilość materiału u jednego dostawcy, można liczyć na naprawdę spore rabaty.

Nie należy również zaopatrywać się w materiał, który nie posiada certyfikatów jakości bądź pochodzi z nieznanych źródeł. Często na takich transakcjach się więcej traci, niż jakby zakupiło się towar w poczciwym, miejskim centrum budowlanym.

2. Metoda gospodarcza – najlepszy sposób na obniżenie kosztów

Metoda gospodarcza to najlepszy sposób obniżenia kosztów budowy domu. Współpraca z tylko jedną firmą budowlaną bądź wykonywanie większości robót na własną rękę bądź z pomocą rodziny, znajomych, pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Owszem – ze względu na czas pracy, taka budowa wychodzi to zdecydowanie dłużej, jednak dla obniżenia kosztów, o kilkanaście na nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, powinno być to odpowiednim argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem. Co więcej, budując dom na własną rękę, zwraca się większą uwagę na szczegóły i dba się o najmniejszy szczegół. W efekcie końcowym – dom sprawia jeszcze większą frajdę a mieszkanie w nim na pewno będzie napawać dumą przez wiele lat.

Dodaj komentarz