Jak porozumieć się z obcokrajowcem?

angielski dla firm poznań

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Jego zawiła gramatyka i bogate słownictwo, a także zupełnie dla wielu innych grup językowych nienaturalne dźwięki i zestawienia liter sprawiają, że obcokrajowcom przysparza on mnóstwo kłopotu. Niewiele osób na świecie decyduje się na naukę polskiego, chyba że wybierają się na stałe do pracy lub na studia w kraju nad Wisłą. Powodem nauki może być też zainteresowanie polską kulturą i językiem. Jednak nie zmienia to faktu, że język polski jest niszowy i daleko mu do popularności, z jaką wybiera się na przykład kurs angielskiego.

Jak nauczyć obcokrajowca języka?

Niełatwe zadanie stanowi także uczenie obcokrajowców języka polskiego. Nauczyciele, którzy się tego podejmą, przechodzą wielomiesięczne szkolenia lub specjalizacje po studiach filologicznych. Muszą wykazać się zapałem i wielką cierpliwością, oraz talentem do jasnego przekazywania posiadanej wiedzy. Oczywiście, powinni także znać dobrze język osób, które chcą uczyć. Czym bardziej zaawansowana jest grupa, tym lektor mniej musi nadrabiać jej niedostatki znajomością rodzimego języka uczonych osób, jednak na początku możliwość precyzyjnego porozumienia się jest po prostu bezcenna.

Sporo trudności może sprawić obcokrajowcom już sama wymowa i głośne czytanie po polsku. Głoski, które występują w naszym języku są często zupełnie nienaturalne dla osób na przykład anglojęzycznych. W dodatku, w języku polskim występuje znacznie mniej samogłosek, co sprawia, że zbitki liter bywają o wiele trudniejsze do wypowiedzenia. Bywa, że sprawia to trudność rodowitym Polakom, więc trudno dziwić się, gdy Anglik lub Niemiec łapie się za głowę. Wszak dla nas, Polaków, język polski jest naturalny od urodzenia.

Jak uczyć się języka obcego?

Język polski dla obcokrajowców stawia wyzwania nie tylko uczniom. Nauczyciel powinien także potrafić podtrzymać motywację w razie, gdyby ktoś z grupy poczuł się zniechęcony do tego trudnego zadania. Ważne, by umiał rozsądnie chwalić i nie opierał się jedynie na poprawianiu i krytyce. Dla osób, które nie posługują się polskim ani żadnym choćby zbliżonym językiem, poprawne wypowiedzenie słowa będzie wielkim sukcesem.

Język polski jest niepopularny, więc Polacy z kolei często wybierają na przykład kurs angielskiego. tutaj sprawa jest nieco prostsza. Po całej gamie czasów i form gramatycznych, specyficznych głosek i odmiany, język angielski dla firm poznań wydaje się stosunkowo prosty i lekki do opanowania. Ułatwia to fakt, że używa się go powszechnie – wystarczy oglądać filmy lub grać w gry komputerowe, by mieć okazję do obycia się z nim. Znacznie ułatwia to proces nauki.

Warto doceniać obcokrajowców, którzy starają się mówić po polsku, nawet gdy nie wychodzi im to zbyt zgrabnie. Każdy, kto uczył się kiedyś obcego języka a następnie próbował posłużyć się nim w życiu, zna uczucie bariery językowej. Jest to bardzo stresujące poczucie, że w głowie nagle nastała pustka, a cała nauka gdzieś wyparowała. Z pewnością posługujący się nieporadnym polskim Anglik musi przełamać taka barierę podobnie, jak Polak, który dopiero zaczyna mówić po angielsku.

Dodaj komentarz