Budowanie hal produkcyjnych nie przypomina budownictwa mieszkaniowego, jednak w obu przypadkach można skorzystać z tych samych materiałów budowlanych. Hale o przeznaczeniu przemysłowym można bowiem wznosić z coraz popularniejszych bloczków keramzytowych, które pozwalają zaoszczędzić przedsiębiorcom mnóstwo czasu oraz pieniędzy.
Czas to pieniądz
Każdy przedsiębiorca budujący nową halę produkcyjną chce jak najszybciej uruchomić w niej pracę. Utrzymywanie budynku, który nie służy celom produkcyjnym, jest bowiem wysoce nieopłacalne – generuje ono bardzo wysokie koszty, nie przynosząc przy tym żadnych zysków. Bloczki keramzytowe pozwalają wybudować nawet 100-120 m2 halę w ciągu 3 miesięcy, co sprawia, że inwestycja przedsiębiorcy zaczyna zwracać się bardzo szybko.
Pustaki szalunkowe pozwalają też wybudować halę bez konieczności jej tynkowania czy przygotowywania do położenia różnego rodzaju instalacji, w tym elektrycznej. Wszelkie kable czy gniazdka można bowiem montować na ścianach z keramzytu niemalże tuż po zakończeniu budowy – prace wykończeniowe są więc bardzo szybkie i nie wymagają ponoszenia dodatkowych, wysokich wydatków.
Komfort dla pracowników
Bloczki keramzytowe są też materiałem, który nie wymaga grubej warstwy izolacyjnej. Jest on bowiem zbity i zwarty, dzięki czemu nie przepuszcza dużych ilości ciepła, sprawiając, że pracownicy nie marzną podczas wykonywania swoich obowiązków nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują siarczyste mrozy. Tym samym zmniejszają się też koszty ogrzewania hali produkcyjnej do wymaganej przez przepisy prawa pracy temperatury 18 stopni Celsjusza. Przedsiębiorcy łatwiej jest również utrzymać na hali mikroklimat niezbędny do wykonywania wielu prac związanych z produkcją podzespołów elektronicznych czy też z przetwórstwem żywności.
Pustaki wentylacyjne są ponadto materiałem, który doskonale wycisza wszelkie dźwięki dochodzące zarówno spoza budynku, jak i rozchodzące się pomiędzy sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami. Korzystanie z keramzytu podczas budowy hali produkcyjnej pozwala więc stworzyć komfortowe i przyjazne dla pracowników stołówki, szatnie czy inne pomieszczenia, w których nie będą dochodzić do nich odgłosy maszyn produkcyjnych czy inne dźwięki związane z wykonywaniem przez nich swoich obowiązków. Pozwoli im to lepiej i efektywniej wypoczywać podczas przerw, a także w spokoju przygotować się do pracy.
Trwałość i bezpieczeństwo
Pustaki keramzytowe są także wysoce odporne na złe warunki atmosferyczne takie jak: silne mrozy, wiatry czy też ulewne deszcze. Nie niszczeją one zatem tak szybko jak bloczki betonowe lub inne materiały budowlane i zapewniają hali produkcyjnej trwałość przez wiele lat. Przedsiębiorca nie będzie zatem musiał martwić się pękającymi, wilgotnymi czy też przepuszczającymi ciepło ścianami ani wydawać dużych ilości pieniędzy na ich konserwację – keramzyt posłuży bowiem doskonale przez naprawdę długi okres.
Warto też zaznaczyć, że bloczki i pustaki keramzytowe są elementami konstrukcyjnymi, które mogą poszczycić się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Są one bowiem odporne na ogień, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko poważnego pożaru czy przypadkowego zaprószenia ognia przez pracowników podczas wykonywania obowiązków.
Duże możliwości konstrukcyjne
Ogromną zaletą budowania hal produkcyjnych z bloczków lub pustaków keramzytowych jest fakt, że dzięki nim można stworzyć niemalże każdy obiekt o charakterze przemysłowym. Mogą być one stosowane zarówno do budowy hal podpiwniczonych, jak i wielopiętrowych, czy też do wznoszenia magazynów przygotowywanych do przechowywania towarów o niestandardowych wymiarach. Bloczki keramzytowe pozwalają bowiem wykonywać dowolne konstrukcje, które nie będą różnić się między sobą solidnością, czy też jakością izolacji termicznej.
Przedsiębiorcy powinni więc pamiętać, że pustaki keramzytowe mogą być dla nich najlepszym wyborem podczas budowy każdego obiektu o charakterze przemysłowym. Nic bowiem nie zastąpi materiału, z którego można budować tanio, szybko i – co najważniejsze – zgodnie z własnymi oczekiwaniami.