Jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet?

piec na pellet

Czy wiesz, że w Polsce coraz więcej osób truje się zanieczyszczonym powietrzem, które jest tak szkodliwe, że jego efektem często są bardzo poważne, nieuleczalne choroby? W wielu krajach przeprowadzono kompleksowe badania dotyczące wpływu smogu na zdrowie i życie ludzi. Ich wyniki pokazują, że powietrze, którym oddychamy, nierzadko jest bardziej rakotwórcze niż bierne palenie. To znaczy, że nawet jeśli unikasz szkodliwych substancji z troski o zdrowie swoje lub Twoich najbliższych, ryzyko zachorowania na groźne choroby układu oddechowego wciąż wzrasta. Dlatego kontrole tego, co spalamy w piecach, są coraz częstsze, a kary oraz ograniczenia bardziej dotkliwe. Wiele województw zdaje sobie sprawę ze skali problemu i proponuje mieszkańcom specjalne dotacje na wymianę starych pieców na ekologiczne. Dowiedz się, co musisz zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie do pieca na pellet lub innego ekologicznego sposobu ogrzewania i zadbaj o swoje zdrowie!

Co w powietrzu, to w płucach

To mit, że smog jest tylko problemem estetycznym. Zanieczyszczone powietrze zawiera między innymi związki siarki, ciężkie metale oraz amoniak w tak dużym stężeniu, że z ich powodu coraz więcej osób cierpi na choroby układu oddechowego. Oprócz tego zanieczyszczenia mają też wpływ na zaburzenia pracy wątroby, alergie czy częste bóle głowy. Większość szkodliwych substancji i dymów pochodzi z pieców czy kotłów domowych, w których spalane są różnego rodzaju śmieci albo drewno. Jest to odczuwalne przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym, kiedy wiele osób mieszkających w pobliżu takich domków nie może nawet otworzyć okna, ponieważ szkodliwy dym natychmiast dostaje się do środka.

Z tego powodu w 2018 roku powstał specjalny program Czyste Powietrze, którego realizacja potrwa jedenaście lat. Przez ten czas jego głównym zadaniem będzie zmniejszenie ilości zanieczyszczeń dostających się do atmosfery i emitowanych do niej przez domki jednorodzinne. Program polega przede wszystkim na dofinansowaniu wymian starych pieców i kotłów na takie, które będą ekologiczne oraz nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Niestety nie jest to najtańsza inwestycja, dlatego dla wielu osób do tej pory była nieosiągalna, ale dzięki dotacjom i pożyczkom w końcu się to zmieni.

Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby otrzymać dofinansowanie do zakupu pieca

Choć program Czyste Powietrze jest świetnym rozwiązaniem i dużą pomocą dla wielu właścicieli domków jednorodzinnych, to wciąż krążą o nim różne informacje, które często są nieprawdziwe. Z tego powodu bardzo dużo osób rezygnuje ze złożenia wniosku o dodatkowe fundusze, przez co w przyszłości stracą więcej pieniędzy niż jest to konieczne. Wynika to z faktu, że w miastach stopniowo wprowadza się coraz większe kary i zakazy dotyczące spalania szkodliwych substancji oraz korzystania ze starych pieców.

Podpisywanie umów związanych z dofinansowaniem potrwa do 31 grudnia 2027 roku, ale warto zdecydować się na ten krok dużo wcześniej. Kto może złożyć taki wniosek? Osoby fizyczne, które chcą wymienić stary piec czy kocioł na ekologiczny lub zakupić nowoczesny piec do budowanego aktualnie obiektu. Dlatego pogłoska, że właściciele dopiero powstających domów nie mogą skorzystać z dotacji, jest nieprawdziwa. Warto jednak pamiętać o minimalnej oraz maksymalnej cenie sprzętu, od której można uzyskać dofinansowanie. Wynoszą one kolejno 7 tysięcy złotych i 53 tysiące złotych. Jeśli jednak koszty okażą się większe niż wskazuje maksymalna kwota, to część z nich może zostać dofinansowana w ramach specjalnej pożyczki, która także opiera się na bardzo korzystnych warunkach. Trzeba też mieć na uwadze zasadę, że realizacja inwestycji powinna odbyć w ciągu dwóch lat od momentu zawarcia umowy, ale najpóźniej do końca czerwca 2029 roku.

Oto kilka dodatkowych informacji, dzięki którym dowiesz się, jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet i innych ekologicznych instalacji:

• wnioski o dotacje i pożyczki są rozpatrywane przez szesnaście
Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
• terminy składania wniosków wraz ze wszystkimi niezbędnymi
informacjami znajdują się na stronach wymienionych wcześniej
instytucji,
• przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokładnym
regulaminem naboru i uważnie przeczytać wniosek oraz załączniki,
• przedstaw obecny stan domu w analizie lub audycie energetycznym
(pomoże Ci go wykonać wykwalifikowany specjalista),
• dokładnie wypełnij wniosek (możesz to zrobić elektronicznie lub
tradycyjnie), dołącz do niego wymagane dokumenty podane na
stronie i złóż w odpowiednim oddziale WFOŚiGW,
• podczas rozpatrywania wniosku możesz spodziewać się wizytacji
przedstawiciela, który zweryfikuje podane przez Ciebie dane,
• jeśli nie pojawiają się żadne zastrzeżenia, będziesz mógł podpisać
umowę,
• dofinansowanie jest wypłacane w częściach, w zależności od
realizacji etapów inwestycji,
• po zakończeniu prac odbędzie się ponowna wizytacja, która
zweryfikuje ich efekty,
• warto pamiętać, że jeszcze przez 3 lata po zakończeniu
przedsięwzięcia może pojawić się kontrola, która oceni, czy inwestycja
jest utrzymywana zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Mimo, że procedury składania wniosków oraz realizacja inwestycji na pierwszy rzut oka mogą wydać się skomplikowane, to w rzeczywistości są one bardzo dobrze dopasowane do potrzeb wszystkich zainteresowanych. Dlatego warto wymienić swoje stare piece na nowe i mieć swój udział w walce o zdrowe powietrze.

Dodaj komentarz