Klimatyzator – co należy wiedzieć?

W upalne dni wielu ludzi marzy o schowaniu się w jakimś chłodnym pomieszczeniu. Niestety nie każdy dom jest usytuowany i zaprogramowany tak, by zapewnić swoim mieszkańcom choćby średni komfort w te najgorętsze dni. Rozwiązaniem może być zamontowanie dobrego klimatyzatora w domu, co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem nawet w niezbyt gorącym klimacie. Powodem jest potrzeba komfortu termicznego, o który trudno latem podczas najgorętszych dni. Jednak pomimo upału trzeba pracować i odpoczywać, dlatego właśnie klimatyzacja gości w coraz większej ilości domów. Co należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na takie urządzenie?

Jaką klimatyzację w domu zastosować?

Dom można chłodzić na wiele sposobów. Jeśli działka nie jest osłonięta, bo drzewa na niej nie zdążyły jeszcze wyrosnąć, warto zrezygnować z wielkich przeszklonych ścian i dużych, modnych okien. Wprawdzie zimą mogą doświetlić i lekko dogrzać pokój, jednak latem na pewno sprawiają, że w domu trudno będzie wytrzymać. Jeśli takie rozwiązanie architektoniczne marzy się nam od dawna i nie sposób z niego zrezygnować, można pomyśleć o zewnętrznych roletach i markizach. Na przegrzanie są narażone też pomieszczenia znajdujące się na poddaszu – to właśnie tam warto zamontować klimatyzację, by ich mieszkańcy nie czuli się źle w upalne, letnie dni. Gwarancją utrzymania prawidłowej temperatury w domu jest także dobrze wykonana izolacja budynku od zewnątrz – dzięki niej pomieszczenia utrzymają temperaturę zimą, a latem nie nagrzeją się zbyt mocno.

Istnieje wiele możliwych do wyboru rodzajów klimatyzacji. Są to na przykład klimatyzatory stacjonarne, które instaluje się w ścianie domu. Są dosyć głośne i niestety trudno przyznać im walory estetyczne dlatego do domu lepszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split, czyli składające się z części odprowadzającej powietrze z zewnątrz i chłodzące wewnątrz budynku. Wersja multi-split pozwala na klimatyzację wielu pomieszczeń, z czego w każdym da się ustawić inną temperaturę. Zaletą tego typu urządzeń jest to, że hałasująca jednostka znajduje się na zewnątrz domu, jednak jest to rozwiązanie dość drogie.

Oszczędniejsza jest klimatyzacja za pomocą klimatyzatora przenośnego, który kosztuje najmniej. Niestety przy niskiej cenie jest to rozwiązanie mało pragmatyczne, ponieważ wymaga odprowadzania wyrzucanego powietrza z wewnątrz na dwór, na przykład przez wystawioną za okno rurę. Pracuje też bardzo głośno, w dodatku nie ma wielkiej mocy chłodzenia. Warto więc rozważyć wersję nieco droższą, za to bardziej komfortową w użytkowaniu oraz skuteczniejszą.

Klimatyzacji nie musi sprowadzać się tylko do chłodzenia. Istnieją też urządzenia chłodząco – ogrzewające, a niektóre mogą jonizować lub oczyszczać powietrze w pomieszczeniu. Pełna klimatyzacja steruje tez poziomem wilgotności, obniżając go lub podwyższając do optymalnej dla człowieka wysokości, co przekłada się na dobre samopoczucie i mniejszą szkodliwość dla zdrowia. W nowoczesnych urządzeniach nie ma też już problemu z grzybami i bakteriami, ponieważ są bakteriobójcze.

Artykuł poleca instalatorstwo Klim-Air – najlepsza rekuperacja pod słońcem!

Dodaj komentarz