Koszty ogrzewania domu – najważniejsze informacje

koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania domu są takimi kosztami, które muszą ponieść wszyscy. Polska leżąca w klimacie umiarkowanym odznacza się bowiem zimną jesienią i mroźną zimą – budynki trzeba więc bezwzględnie ogrzewać. Na uwadze należy mieć jednak to, że koszty ogrzewania mogą być różne – w zależności od tego na jaki jego rodzaj zdecyduje się dane gospodarstwo domowe. Dwoma bardzo wygodnymi, a zarazem ciekawymi opcjami są ogrzewanie gazem albo klimatyzatorem. Jak przedstawiają się te dwa rozwiązania? Najważniejsze informacje o każdym z nich można znaleźć poniżej.

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Są tutaj dwie opcje: gaz płynny (LPG) oraz ziemny. To pierwsze rozwiązanie jest tańsze w instalacji (montaż zbiornika na gaz na własnej posesji). Jednak późniejszy koszt ogrzewania i przygotowania wody przy użyciu pieca kondensacyjnego wynieść może nawet 7000 zł rocznie. Wygodne jest jednak to, że nie ma ograniczeń w używaniu gazu (jakie mogą wynikać z braku infrastruktury umożliwiającej jego przesył), ponieważ gaz płynny do odbiorców dostarczają cysterny samochodowe.

Jeśli chodzi zaś o gaz ziemny, to na początku zapłaci się za niego więcej: instalacja i przyłączenie do sieci mogą kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Myśląc o późniejszych kosztach eksploatacyjnych, najtańsze później będą na pewno najnowocześniejsze rozwiązania. Mowa tu o kotle kondensacyjnym, który wykorzystuje również ciepło w wyniku kondensacji pary wodnej w ciecz.

Tego rodzaju kocioł jest droższy od tradycyjnego, ale po jakimś czasie się to „zwraca”, ponieważ jego wydajność jest znacznie wyższa. Dzięki niemu roczne koszty ogrzewania domu gazem ziemnym nie powinny przekroczyć 4000 zł. Natomiast przy kotle starego typu, stałotemperaturowym, ogrzewanie będzie droższe. Roczne może wynieść około 6000 zł. Dokładne określenie ceny gazu ziemnego utrudnia to, że:

  • opłaty zależą od deklarowanej wielkości poboru paliwa,
  • do kosztów dochodzą opłaty abonamentowe, które zależne są od taryfy.

Tak więc zależności od miejsca zamieszkania i wielkości poboru, cena gazu może różnić się o kilkadziesiąt groszy. Warto jednak wiedzieć, że orientacyjną średnią ceną gazu ziemnego wysokometanowego jaka obowiązywała w 2018 roku odbiorców wykorzystujących 10 tysięcy kWh energii z gazu rocznie, uznano 0,24 zł/kWh. Trzeba też zaznaczyć, że koszty ogrzewania budynku zależeć będą zawsze od:

1. Jego wielkości.
2. Specyfiki kotła grzewczego.
3. Stopnia izolacji termicznej domu.

W starych i nieocieplonych domach roczne zapotrzebowanie na energię cieplną może wynieść nawet 200 kWh/mkw. Jest to bardzo duża wartość, która przekłada się na odczuwalne zwiększenie wydatków za energię grzewczą. W domu ocieplonym (dobre okna i izolacja), będzie to ok. 110kWh/mkw. Wtedy opłaty za gaz będą o połowę niższe: z 10 na 5 tys. przy kotle tradycyjnym oraz z 9 na 4-5 tys przy kotle kondensacyjnym.

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Nie wszyscy wiedzą, że klimatyzator który skutecznie chłodzi dom podczas lata, w czasie jesieni lub łagodniej zimy może posłużyć do ogrzewania (w czasie bardzo mroźnej zimy będąc ogrzewaniem wspomagającym), pełniąc funkcję grzejnika z ciepłym nadmuchem powietrza. Jest to ogrzewanie:

  • elektryczne,
  • będące najtańszą pompą ciepła typu powietrze-powietrze,
  • zapewniające niskie koszty eksploatacji.

Warto wiedzieć, że produkowane obecnie urządzenia chłodząco-grzejące, posiadające wbudowaną pompę ciepła, mogą pracować przy temperaturze zewnętrznej sięgającej nawet -15 °C. Oznacza to, że wiele mieszkań w kraju może być ogrzewana przy pomocy klimatyzatora przez całą zimę.

Aby jednak takie działanie miało sens, należy wybrać klimatyzator typu multisplit, który pozwoli na ogrzewanie kilku pomieszczeń (kilka jednostek wewnętrznych podłącza są do urządzenia zewnętrznego o odpowiednio dobranej mocy). Jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak później klimatyzatory zapewniają niższe (o około połowę) koszty ogrzewania w porównaniu z tym przy pomocy grzejników elektrycznych. Jak to wygląda w praktyce? Obliczenie kosztów ogrzewania klimatyzatorem wygląda następująco:

1. Z karty katalogowej urządzenia odczytuje się moc (kW) oraz pobór prądu w trybie grzania.
2. Przyjmując, że sprężarka w trybie grzania pracuje ok. 14 godzin na dobę, to daje to przykładowo: 1,2 kW (pobór prądu) x 14 h = 16,8 kWh/ na dobę. W przeliczeniu na miesiąc (30 x 16,8 kWh) daje to 504 kWh.
3. Jeżeli koszt kWh to obecnie ok. 0,53 zł, to za miesięczne ogrzewanie zapłaci się 267,12 zł.

Pokazuje to, że taki „grzejnik” jest naprawdę ekonomiczny. Pod uwagę zawsze trzeba jednak brać to, że każdy klimatyzator wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej zużywa nieco więcej prądu. Kiedy chce się, by klimatyzator wspomagał ogrzewanie w domu, to najlepiej wybrać model z inwerterem.

Posiada on sprężarki o zmiennej, płynnej wydajności, które dopasowują moc w zależności od zapotrzebowania na energię grzewczą (albo chłodniczą). Przekłada się to na oszczędność energii (o ok. 30%) i oczywiście pieniędzy. Do zalet klimatyzatora można zaliczyć także to, że dostarcza on do wnętrz budynków czyste powietrze, ponieważ każdy model ma filtry pochłaniające kurz i wszelkie zanieczyszczenia.

Dodaj komentarz