Nowoczesne elewacje budynków mieszkalnych i przemysłowych

nowoczesne elewacje

Trendy panujące w budownictwie zmieniają się na przestrzeni czasu i to, co było modne jeszcze kilka lat temu, obecnie może być w odwrocie. Zmiany widoczne są zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w budynkach użyteczności publicznej i budownictwie przemysłowym.

Wykończenie ścian zewnętrznych

Jednym z takich elementów, w których szczególnie można zauważyć innowacje, są wykończenia ścian zewnętrznych. To właśnie elewacja w dużym stopnie determinuje charakter danego budynku, ale również otoczenia wokół niego. Wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego podkreśla także styl architektoniczny, a w przypadku budownictwa jednorodzinnego naprawdę wiele mówi o guście domowników.

Przed długie lata Polska była praktycznie zdominowana przez ściany otynkowane. Obecnie tynk również jest stosowany, ponieważ jest to zdecydowanie jeden z najtańszych materiałów elewacyjnych, ale coraz więcej osób próbuje trochę w tej kwestii poeksperymentować i wybiera bardziej nowoczesne elewacje. Dzięki temu, krajobraz architektoniczny w naszym kraju staje się bardziej urozmaicony.

Pojawiają się więc elewacje szklane lub wykonane z blachy. Niejednokrotnie można zaobserwować ciekawe wykorzystanie takich tradycyjnych elementów, jak drewno czy też naturalny kamień. Wychodzenie poza schemat ścian otynkowanych widać też w ciekawych rozwiązaniach łączących zastosowane materiały. Przykładowo, ściany otynkowane bywają zestawiane z fragmentami z cegły, które bardzo gustownie podkreślają niektóre elementy danego budynku i mają charakter dekoracyjny, a poza tym cegła jako materiał niezwykle trwały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne stanowi rodzaj zabezpieczenia części cokołowych budynku.

Blacha

Ten materiał elewacyjny jest szczególnie często wykorzystywany przez budownictwo przemysłowe (link), ale i w budownictwie mieszkalnym zdarza się stosować blachę. Kiedyś, blacha występowała głównie jako element krycia dachów. Obecnie, cienkie fragmenty blaszane, pozwalają nadawać budynkom niezwykle oryginalny design. Blacha aluminiowa, miedziana, ze stali nierdzewnej lub tytanowo-cynkowa nadaje budowlom niezwykłej lekkości i daje wrażenie bardzo nowoczesnego wyglądu. Dodatkowymi walorami zastosowania blachy jako materiału elewacyjnego jest w miarę szybki oraz niedrogi montaż, co przekłada się na dużo niższe koszty wykonania budynku. Poza tym, blacha zapewnia dość dobrą izolacyjność ciepła oraz trwałość.

Szkło

Elewacje szklane przebojem wkraczają do łask architektów i inwestorów. Ten materiał zaczął być stosowany przez budownictwo przemysłowe, ale coraz częściej widać wykorzystanie szkła w budownictwie mieszkalnym. Duże przeszklenia nie tylko pozwalają na wpadanie dużej ilości światła do pomieszczeń, ale także nadają budynkom bardzo interesujący wygląd. Oczywiście, trzeba pamiętać o stosowaniu przeszkleń z wysokiej jakości szkła, np. szkła przeciwsłonecznego, które nie dopuści do przegrzewania się pomieszczeń, ponieważ ma właściwości odbijania promieni słonecznych, jak szkło refleksyjne albo też ich pochłaniania, jak ma to miejsce w przypadku szkła absorpcyjnego. Nowoczesne elewacje ze szkła zdecydowanie są coraz popularniejsze i wydaje się, że ich renoma będzie ciągle rosła.

Drewno

Ten materiał nie jest czymś nowym, ale wyraźnie widać zmiany w jego stosowaniu. Drewno coraz częściej pojawia się w innowacyjnych połączeniach z innymi materiałami, jak kamień, cegła lub klinkier. Ascetyczna elegancja miesza się więc z tradycją elewacji drewnianej. Dzięki zastosowaniu zróżnicowania faktur, można wspaniale wyeksponować rożnego rodzaju detale, nadać budowli lekkości oraz ocieplić jego wygląd. Drewno zawsze nadaje przytulny charakter i dlatego jego zestawienie z innymi materiałami elewacyjnymi daje naprawdę wyjątkowej urody efekty.

Architekci oraz inwestorzy mają do wyboru dwa warianty drewna elewacyjnego. Może to być tarcica, z której wycina się i formuje pożądane kształty albo też tańsze i zdecydowanie bardziej wygodne już gotowe elementy profilowane. W nowoczesnych elewacjach wykorzystuje się często drewno sosnowe, świerkowe lub dębowe, ale także coraz częściej pojawiają się elewacje z drewna egzotycznego, np. meranti lub tatajuba. Niekiedy zdarza się też zastosowanie paneli drewnopodobnych, które z pewnością są rozwiązaniem dużo tańszym, a przy tym dają dodatkową warstwę ocieplenia.

Kamień

To jest kolejny przykład na to, jak tradycyjny element elewacyjny można wykorzystać w niezwykle nowoczesny sposób. Kamień zawsze nadaje budynkom wrażenie pewnej dostojności, a przy tym podkreśla charakter budowli. Nowoczesne elewacje z kamienia są niezwykle efektowne, charakteryzują się dużą odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W budownictwie przemysłowym, ale i mieszkalnym stosuje się rozmaite rodzaje kamienia. Najczęściej jest to piaskowiec, granit lub marmur. Sposób obróbki determinuje kolorystykę oraz fakturę elewacji. Inaczej wygląda kamień piaskowany, inaczej polerowany, a jeszcze inny charakter ma kamień szlifowany.

Wybór materiałów elewacyjnych jest naprawdę bardzo szeroki i jedynie wyobraźnia architektów oraz inwestorów może stanowić pewne ograniczenie w przypadku ciekawych i oryginalnych zestawień. Zaskakujące kombinacje oraz łączenie ze sobą rozmaitych materiałów elewacyjnych jest w zasadzie domeną współczesnego budownictwa zarówno przemysłowego, jak i mieszkalnego. Trzeba jedynie zawsze pamiętać, aby nowoczesne elewacje nie tylko pięknie wyglądały, ale także chroniły budynek i były trwałe.

Więcej ciekawych realizacji nowoczesnych elewacji znaleźć można na tej stronie jam-pol.eu/PL/oferta/nowoczesne-elewacje

Dodaj komentarz