Nowoczesne meble do przedpokoju – jak je zaaranżować?

meble do przedpokoju

Przedpokój jest pierwszym miejscem, jakie widać po otworzeniu drzwi, to tutaj witamy gości i tutaj codziennie szykujemy się do wyjścia. Jest wizytówką naszego mieszkania. Często jest niedoceniany i traktowany po macoszemu, niesłusznie – dobrze zaplanowany i zaaranżowany, może być bardzo funkcjonalnym i kluczowym miejscem w domu.
Należy pamiętać również, że przedpokój jest łącznikiem pomiędzy naszym mieszkaniem, a światem zewnętrznym – powinien być więc utrzymany w ogólnej stylistyce mieszkania – aby płynnie przechodzić z jednego pomieszczenia do drugiego.

Jest kilka elementów przedpokoju, na które nie mamy wpływu, jak:

  • rozmiar,
  • układ pomieszczenia,
  • rozmieszczenie drzwi.

Czynniki, na które mamy wpływ to kolory:

  • kolory ścian,
  • styl mebli,
  • wielkość oraz ilość mebli.

Właśnie na meble mamy największy wpływ, od ich wyboru zależy czy przedpokój będzie praktyczny i funkcjonalny czy też będzie utrudniał nam życie.

Nowoczesne meble do przedpokoju

Bardzo praktycznym a zarazem niezwykle atrakcyjnym wizualnie trendem w aranżacji przedpokoju jest montowanie siedzisk tapicerowanych. Dopasowanie odpowiedniego materiału oraz wzoru obicia może bardzo poprawić i uszlachetnić wizerunek przedpokoju.

Siedzisko jest elementem bardzo praktycznym. Sprawdzi się szczególnie przy małych dzieciach oraz osobach starszych w domu, ale także osoby w kwiecie wieku i sił docenią wygodę posiadania miejsca gdzie można spocząć zakładając czy zdejmując buty. W tym samy celu można wykorzystać też designerski stołek czy skrzynię. Ważne, aby element ten był stylistycznie dopasowany do reszty pomieszczenia i spełniał swoją podstawową funkcję.

Kolejnym punktem obowiązkowym każdego przedpokoju jest pojemna szafa. Bez niej praktycznie nie da się funkcjonować, jest nie tylko bardzo przydatna ale tez może być ozdobą wnętrza- warto więc dobrze przemyśleć jej wkomponowanie i takie usytuowanie aby w pełni ja wykorzystać.

Wybierać można z szaf wolnostojących, jak i wnękowych, przewagą tych ostatnich jest z pewnością funkcjonalność- montując szafę wnękową, wykorzystać można praktycznie każdy centymetr miejsca- ma to znaczenie zwłaszcza w małych przedpokojach.

Jednak ostatnio coraz więcej zwolenników zyskują szafy wolnostojące, dzięki temu, że są mniejsze i nadają pomieszczeniu lekkości.

Dokonując wyboru szafy do przedpokoju należy zwrócić uwagę na front szafy, ważny jest materiał z jakiego jest wykonana, gama kolorystyczna, sposób otwierania oraz drzwi szafy. Stylistyka szafy w przedpokoju nie powinna widocznie odbiegać od stylistyki całego przedpokoju. Decydując o kolorze zarówno ścian jak i mebli należy brać pod uwagę rozmiar pomieszczenia oraz efekt jaki chcemy uzyskać.

Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia warto wybrać jasne barwy i niezbyt duże kontrasty kolorystyczne, jeśli możemy cieszyć się dużym przedpokojem można zaryzykować ciemniejsze odcienie i śmiałe łączenia. Istotna z punktu widzenia użytkowania jest decyzja czy drzwi szaf mają być przesuwne czy też powinny się otwierać na pomieszczenie. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników – to od nas zależy, która opcja będzie dla nas najwygodniejsza.

Bardzo istotny jest wewnętrzny system przechowywania – obecnie można wybierać z pośród wielu rożnych modeli i zagospodarować przestrzeń szafy, w taki sposób aby służyła nam jak najbardziej efektywnie. Warto pomyśleć o wydzieleniu przegrody na buty i osobnej przestrzeni na odzież wierzchnią, która musi wisieć na wieszakach; przydatne będą też małe półki czy też szufladki na przykład na klucze, parasole i inne drobiazgi. Pozwoli to zachować porządek i szybko zlokalizować dany przedmiot.

Nowoczesne meble do przedpokoju: dodatki

Kluczowym elementem w każdym pomieszczeniu są dodatki, obecnie projektanci proponują ciekawie wkomponowane wieszaki, ukryte szafy, lustra i szafki na buty, tworzące ciekawą i spójną całość. Do łask wróciła funkcjonalna komoda, pozwalająca pomieścić cała gamę przydatnych drobiazgów a jednocześnie będąca sama w sobie, ciekawym dodatkiem do wystroju; stojący wieszak czy pomysłowa szafa na buty z pewnością przykują uwagę gości niebanalnym designem.

Cechą charakteryzującą nowoczesne meble do przedpokoju jest prosta forma i niewielkie rozmiary. Bardzo modne są łączenia i zabawa formą, świetnie prezentuje się gra deseniem wkomponowanym w kolor mebli, np.; w biało-czarnej aranżacji.

Lustro

Lustro jest zwieńczeniem dobrze zaprojektowanego przedpokoju, może optycznie powiększyć przestrzeń; nadać wnętrzu głębi czy też ukryć szafę. W zależności od stylu w jaki utrzymane jest wnętrze, lustro może być bogato zdobione, oprawione w artystyczną ramę – taki styl pasuje zarówno do aranżacji tradycyjnej, jak i nowoczesnej; ale można pokusić się również o wykorzystanie prostej tafli naklejonej bezpośrednio na ścianę- jest to rozwiązanie genialne w swej prostocie – doskonale rozświetli ono pomieszczenie, ale też powiększy przedpokój optycznie. Warto zadbać o to aby lustro odbijało ciekawy fragment pomieszczenia, na przykład fototapetę czy artystyczny wieszak.

Kolory

Mały przedpokój będzie wydawał się większy, jeśli zarówno na ścianach jak i meblach użyje się jasnych kolorów: bieli, szarości, beżu. itd.
Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie naklejek ściennych czy fototapet- pozwolą one na zastosowanie niebanalnego wzoru, taki charakterystyczny element, skupiający uwagę gości może być świetnym nawiązaniem do stylu reszty mieszkania czy hobby właściciela. Ważne aby przedpokój miał swój charakter i niepowtarzalny styl.

Przedpokój, jako pomieszczenie bardzo reprezentacyjne a jednocześnie tak prozaiczne w swoim przeznaczeniu jest bardzo trudny i ważny w aranżacji mieszkania warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi. wybierając meble do przedpokoju należy dokładnie zastanowić się jaką funkcję ma on spełniać w naszym mieszkaniu, oraz które czynniki są dla nas najistotniejsze. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a od naszych indywidualnych preferencji zależy czy dane rozwiązanie sprawdzi się w naszym domu czy tez nie.

Dodaj komentarz