Parapet wewnętrzny – 5 najczęściej zadawanych pytań

parapet

Wykańczając i aranżując nasze mieszkanie nasuwa nam się wiele pytań, odnośnie wyglądu okien i praktycznego ich wykończenia, jakim są parapety. Prawidłowy montaż parapetów pozwala zabezpieczyć pomieszczenie przed wilgocią i zapobiega uciekaniu ciepła. Ich montaż nad grzejnikami sprawia, że ciepłe powietrze kieruje się w głąb pomieszczenia. Mogą stanowić ciekawe uzupełnienie aranżacji wnętrza i być prawdziwą ozdobą.

1. Jaki parapet wewnętrzny wybrać?

Obecnie możemy wybierać spośród parapetów wykonanych z drewna, kamienia, konglomeratu lub z tworzywa. Zaletą parapetów wykonanych z drewna jest fakt, że świetnie wpisują się w większość pomieszczeń. Produkuje się je z drewna klejonego, dzięki czemu zachowują wysoką elastyczność. Najczęściej taki sosnowy lub dębowy parapet jest już fabrycznie zaimpregnowany.

Parapet kamienny jest bardzo odporny na uszkodzenia. Pod względem trwałości numerem jeden jest granit, ale równie dużą popularnością cieszy się marmur. Są to jednak dość kosztowne wybory.

Tańszym rozwiązaniem są parapety z konglomeratu. Co oznacza to tajemnicze pojęcie? To zmielony kwarc, granit lub marmur. Konglomerat dobrze „udaje” prawdziwy kamień i jest bardzo odporny na uszkodzenia oraz zdecydowanie tańszy od naturalnego kamienia.

Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest parapet z tworzywa. Jego lekka i prosta konstrukcja sprawia, że znajduje wielu zwolenników, jest odporny na zarysowania, czy działanie wilgoci.

2. Jak zamontować parapet?

Aby prawidłowo zamontować parapet, należy najpierw dobrze przygotować wnękę okienną. Ponieważ parapet osadzamy w murze bezpośrednio pod ramą okna zapewnia to stabilność. Wnękę należy poszerzyć o co najmniej 3 cm z każdej strony, aby końce parapetu mogły znajdować się w ścianie.

Powierzchnie pod parapetem należy dobrze wyrównać, aby nie doprowadzić do powstawania pod nim pustych powierzchni. Mogłoby to nawet prowadzić w perspektywie czasu do pękania parapetu. Nie chodzi o to, żeby wyrównać powierzchnię na gładko, szorstka, porowata struktura podłoża zapewnia lepszą przyczepność dla kleju czy zaprawy.

Montując parapet przed odnowieniem ścian i ich pomalowaniem, musimy pamiętać o zabezpieczeniu parapetu folią. Chyba, że chcemy później napracować sie przy zmywaniu farby.

Montaż parapetu drewnianego można rozpocząć po zakończeniu najważniejszych prac w pomieszczeniu, co pozwoli zapobiec uszkodzeniom.
W przypadku parapetów z kamienia, montujemy je na piance niskorozprężnej.

3. Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?

Parapet wewnętrzny może wystawać kilka centymetrów poza lico ściany. Oczywiście, jeżeli zależy nam na jego praktycznym wykorzystaniu, ustawieniu kwiatów, czy dekoracji, możemy zamontować szerszy model.

Parapet zwykle montowany jest nad grzejnikiem i fakt, że wystaje pozwala wędrować ciepłu w głąb pomieszczenia zamiast do góry. Stwarza to w domu przyjemny, ciepły klimat. Trzeba jednak pamiętać, żeby montować go od 10 do 20 cm nad grzejnikiem. Jeśli miałoby to być mniej niż 10 cm, lepiej, żeby nie wystawał, ponieważ ciepło będzie zablokowane zbyt bliskim położeniem parapetu.

4. Jak odnowić parapet wewnętrzny?

Obecnie mamy dużo sposobów na interesujące metamorfozy nie tylko parapetów, ale też innych przedmiotów, które potrzebują renowacji. W zależności od materiału, z którego są wykonane, możemy sobie pozwolić na adekwatną przemianę. Parapety wykonane z drewna dają duże możliwości działania. Często zadowalające rezultaty daje starcie papierem ściernym zniszczonej powierzchni i pomalowanie dedykowaną do tego farbą czy bezbarwnym lakierem.

5. Ile kosztuje parapet wewnętrzny?

Obecnie ceny parapetów na rynku, jak można się domyślać są zróżnicowane i wiele zależy od materiału, z którego są wykonane. Klasyczny parapet wykonany z drewna o długości 90 cm i 25 cm szerokości może kosztować około 35 zł. Oczywiście cena jego montażu zależy od ekipy remontowej, którą zdecydujemy się zaangażować. Niektóre firmy, w których zamawiamy okna i parapety, zapewniają montaż gratis. Warto zapoznać się z ofertą lokalnych firm ponieważ ceny są dosyć rozbieżne. Najważniejsze jest jednak solidne wykonanie, które zapewni estetyczny wygląd przez wiele lat.

Dodaj komentarz