Stylistyka domowego wnętrza w dzisiejszych realiach zależna jest od personalnych upodobań oraz zasobności portfela. Chociaż pieniądze szczęścia nie dają, ich posiadanie poparte twórczą fantazją może zaowocować dekoracją wnętrza na miarę klimatu Hollywood. Aby uzyskać pożądany efekt wa własnych „czterech ścianach” warto zastosować się do pięciu porad, które przeczytasz poniżej.
1) Poznaj styl Glamour
Umiejętne, eleganckie połączenie minimalizmu z przesytem detali, szykowne tkaniny, a także metaliczne zdobienia to cechy, które pozwolą na uzyskanie pożądanej stylistyki na miarę Glamour. Wybór neutralnych barw na ścianach, dywanach i zasłonach to gwarancja subtelności tła. Podstawy tego luksusowego stylu zakładają obecność:
- mebli wykończonych dekorem rzeźbiarskim, tapicerką, metalem,
- palety kolorów od odcieniach bieli, czerni oraz szarości,
- lekkich materiałów, luster, kryształów,
- tradycyjnych, geometrycznych wzorów,
- oświetlenia uzyskanego przy użyciu kryształowych żyrandoli, stołowych lamp oraz kinkietów.
2) Wybierz swoją konkretną drogę
Projektowanie ekskluzywnych wnętrz zakłada wybór akcentów meblowych oraz dekoracyjnych, które utrzymane są na zasadach trzech różniących się od siebie kierunków:
- wyrafinowanym monochromatycznym,
- wyraźnym czarno-białym,
- królewskim odcieniu kremowej biżuterii.
W pokoju urządzonym sposobem monochromatycznym, geometryczne i organiczne powierzchnie są zastosowane w postaci warstw. Monochrom może być kompensowany przez przebłyski kolorów stosowanych w dodatkach. W przypadku inspirowanych stylem Deco luksusów, zobaczysz świat w czerni i bieli. To klasyczne połączenie nigdy nie wychodzi z mody – tworzy natychmiastowy efekt graficzny.
Najlepszą cechą w stylu królewskim jest wykorzystanie przedmiotów luksusowych, które tworzą poświatę dodając blasku całemu pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy chodzi o sofę, piękną tapetę, luksusowy dywanik czy marmurowy stolik kawowy, wybór tej formy Glamour zapewni przepych i prestiż na miarę średniowiecznych możnowładców.
Duże elementy, jak zagłówki lub sofa to miejsca, w których tapicerka charakteryzuje się przepychem i miękkością. Bardzo często do uzyskania takiego efektu wykorzystywane są pikowania oraz rozmaite zdobienia dekoracyjne.
3) Wybieraj wszystko, co błyszczy
Sercem stylu Glam, który niezmiennie zachowuje neutralność, jest niezaprzeczalnie blask. Metalowe ramy, powierzchnie lub kultowe zdobienia z widocznymi gwoździami to elementy, które mają błyszczeć, rozświetlając przy tym pomieszczenie. Dublowane meble, choć również stanowią podstawę stylu, powinny być stosowane oszczędnie, ponieważ zbyt wiele brył tego samego pokroju może sprawiać wrażenie przytłoczenia, a wręcz tandety.
Małe, lakierowane elementy dekoracyjne, a także stoliki do kawy, dzięki swoim odblaskowym, wygładzonym powierzchnią przyciągają wzrok dodając szyku przestrzeni wewnętrznej. Strategicznie rozmieszczone oświetlenie ukazuje te wszystkie odblaskowe powierzchnie w ich wspaniałej okazałości. Żyrandole pięknie komponują się w salonach i jadalniach, a także w sypialni głównej. Kinkiety świetnie oświetlą łóżka lub kominka
4) Element, wokół którego zbudujesz efekt „wow”
Esencją stylu Glam jest wybór wyposażenia, które można dostrzec na pierwszy rzut oka. Przykładowo, wielki lustrzany stół stanowić będzie rozświetlenie całego pomieszczenia i choć może zostać odebrany jako wyraz próżności gospodarza, nie należy zapominać, iż przepych jest właśnie skutkiem, który chcesz uzyskać budując swoje wnętrze na zasadach Glamour. Właśnie dlatego, projektowanie ekskluzywnych wnętrz musi charakteryzować się prostymi, mocnymi liniami oraz królewskim wykończeniem. Aby uzyskać lśnienie, które nada pomieszczeniu niepowtarzalnego uroku, umieść lustrzane elementy nieopodal źródła światła. Umiejscowienie niedaleko okna lub nieopodal żyrandola świetnie akcentować będzie element, który niczym biżuteria doda wyrafinowania pomieszczeniu.
5) Luksus, luksus i jeszcze raz przepych
Efektowne wnętrze za każdym razem wzbudza pozytywne emocje. Styl Glamour kojarzony jest z bogactwem luster, żyrandoli, dzieł sztuki, mebli w stylu włoskim, świec, a także kwiatów. Przeciwwagą dla powyższego jest w każdym przypadku szkło, kryształ oraz połyskujące tkaniny, jak na przykład jedwab, czy kaszmir. Ponadto większy prestiż może być uzyskany przy zastosowaniu stylowych futer, a także dekoracyjnych poduszek.