Wykończenie wnętrz – tych błędów musisz unikać!

wykańczanie wnętrz

Każdy, kto stanął przed zadaniem wykończenia własnego gniazdka, wie jakie to trudne zadanie. W internecie są miliony inspiracji, dobrych rad i pomysłów. Swoje dokładają też programy w telewizji i oferty sklepów dekoracyjno-budowlanych. Jak to wszystko ogarnąć, żeby nie zwariować i równocześnie urządzić idealne mieszkanie? Na początek – zwróć uwagę na to jakich błędów musisz uniknąć.

Błąd przy wykańczaniu wnętrz – Zosia samosia

Wykańczając mieszkanie, często nie chcemy prosić o pomoc specjalistów. Boimy się kosztów i podejmujemy zadań, które niejednokrotnie przerastają amatora. To duży błąd. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby zrobić coś samodzielnie, to konieczne jest szukanie specjalistycznej pomocy. Projektant wnętrz może przeprowadzić nas przez wykończenie mieszkania krok po kroku. Oszczędzi to nam sporo czasu i mnóstwo nerwów.

Jeżeli nigdy w życiu nie kładliśmy paneli podłogowych, czy płytek, a nie czujemy się na siłach, aby to zrobić – to nie ma sensu się zmuszać! Lepiej wynająć ekipę, która zrobi to lepiej i szybciej. Mieszkanie marzeń nie powinno być, przecież poligonem doświadczalnym.

Mieszkanie bez wyrazu

Wykończenie wnętrz to nie jest bułka z masłem. Osoby, które zajmują się tym po raz pierwszy, najczęściej działają bardzo zachowawczo. Wybierają rozwiązania, które według nich są pewniakami. W praktyce – są tworzy się bezosobowa przestrzeń pozbawiona wyrazu.

Najczęściej maluje się ściany na kolor beżowy (lub w jeszcze gorszych przypadkach – kolor przypominający waniliowy budyń), do tego meble z sieciówki. Żadnych mocnych akcentów. Żadnej personalizacji. Takie mieszkanie bardziej przypomina pensjonat niż dom.

Niespójny styl całego mieszkania

Częstym błędem przy wykańczaniu wnętrz jest zmiana zdania, co do stylu w jakim je chcemy urządzić. Nowoczesna kuchnia nie powinna sąsiadować z prowansalskim salonem. Style będą się gryzły. Brak konsekwencji powoduje, że każde pomieszczenie wygląda na wyrwane z kontekstu. Dlatego najlepiej zdecydować się na jeden konkretny styl i konsekwentnie realizować go w całym mieszkaniu. Dzięki temu unikniemy śmieszności i efektu przeładowania.

Nieprzemyślane zmiany w wykończeniach wnętrz

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wykończania mieszkania. Jest niezbędne do swobodnego życia w nim, dlatego to bardzo ważne, aby było dobrze rozplanowane. Z tego powodu, nie powinno się pochopnie zmieniać rozmieszczenia lamp, które zostało zaproponowane w projekcie. Warto umieścić sufitową lampę w centralnym punkcie pomieszczenia, ale nie jest to obowiązkowe. Ważne jest, aby pokój był po prostu dobrze doświetlony, a światło współgrało z aranżacją całego wnętrza.

Zakupy przez internet

To duże ułatwienie, ale równocześnie zakupy bez oglądania towaru na żywo mogą przysporzyć sporo kłopotów. Zakupione w ten sposób przedmioty mogą nas rozczarować. W rzeczywistości mogą wyglądać zupełnie inaczej niż na zdjęciach, a już na pewno będą mieć inne kolory. I zamiast pięknych, śliwkowych kafli – trafi do nas landrynkowe byle co. Chcąc mieć piękne mieszkanie, powinno wyszukiwać się perełek, ale nie należy kupować ich w ciemno.

Mierzenie „na oko”

Wykończając mieszkanie warto wyposażyć się w poziomicę z miarą i nie wypuszczać jej z rąk. Wszystko powinno się dokładnie mierzyć. Nie wolno nic robić „na oko”. W innym wypadku możemy skończyć z szafką, która nie mieści się w łazience… albo z krzesłami, które są zbyt wysokie w stosunku do blatu, więc nie można na nich usiąść. Najlepszym wyjściem jest rozrysowanie pomieszczeń i dokładne zwymiarowanie ich. Pozwoli to na najbardziej rozsądne zagospodarowanie przestrzeni.

Źle wybrane oszczędności

Szykując swoje wymarzone gniazdko mamy mnóstwo wydatków. Żaden portfel nie jest jednak z gumy, dlatego szukamy oszczędności. Niestety, często pada decyzja na wybór tańszych materiałów. Zazwyczaj oznacza to gorszą jakość. Nie na wszystkim warto oszczędzać!
Drobne sprzęty, w razie awarii łatwo wymienić. Ale co będzie, jeśli tanie panele podłogowe wytrą się po roku użytkowania? Trudno wyobrazić sobie zmianę podłóg w całym mieszkaniu. To duży remont, duży kłopot i duże koszty. Oszczędność była, więc tylko pozorna.

Zamknięte pudełko

Cała podłoga i ściany aż po sufit w kaflach. Wszystko w jednym kolorze. To prosta droga do stworzenia efektu zamkniętego pudełka. W łazienkach i kuchniach można śmiało używać również innych materiałów – farb specjalnie przeznaczonych do tych pomieszczeń, czy też bardzo eleganckiego kamienia, a nawet niektórych tynków strukturalnych. Dlaczego by nie postawić na stiuk wenecki?

Wierna kopia

Wiele osób ma tendencję do gotowe pomysły z katalogu. I zżymają je bez litości i bez zastanowienia. Wynika to z braku zrozumienia, że w katalogach, czy pokojach pokazowych, umieszcza się raczej inspiracje niż projekty. W rzeczywistości powinno się dopasować je do swoich własnych potrzeb i warunków.

Mieszkanie powinno mieć osobowość, ślady gustu oraz upodobań mieszkańców. Jeżeli tylko skopiuje się katalog to nie ma szans na to, że lokal stanie się przytulny, a będzie raczej przypominał pokój w hotelu.

Dodaj komentarz