Zabudowa poddasza – ile trwa i kosztuje?

zabudowa poddasza

Poddasze to część domu, która w obecnym czasie stała się modną przestrzenią mieszkalną. Dzięki oryginalnej formie (skośny sufit, ozdobne belki, kominy, słupy konstrukcyjne, różnorodne materiały, przytulna przestrzeń) zabudowa poddasza, to wdzięczna lecz trudna realizacja. Aby efekt końcowy okazał się sukcesem, warto przed rozpoczęciem prac budowlanych, poradzić się architekta. I sprawdzić stan konstrukcji nośnych, pokrycie dachu oraz rozmieszczenie i poprawność instalacji. 

Dbałość o dach i zabezpieczenie poddasza przed wilgocią

Przeróbki w wyglądzie budynku, zmiana przeznaczenia i budowa nowych elementów powodujących obciążenie stropu, to niezwykle ważne procedury, które winny odbywać się zgodnie z założeniami projektu architektonicznego oraz odpowiednimi uzgodnieniami (pozwolenie na budowę). Odpowiedni plan działania, fachowe wsparcie oraz dokładna analiza przestrzeni, przeprowadzona pod wieloma względami, zapewnią: bezpieczeństwo a także sprawne działanie ekipy remontowej. A co za tym idzie, uchronią właściciela przed niespodziewanymi sytuacjami w postaci dodatkowych kosztów i opóźnień na etapie adaptacji poddasza.

Jednym z najistotniejszych zadań, od którego winno się rozpocząć prace związane z zabudową poddasza, jest sprawdzenie jakości oraz trwałości pokrycia dachowego i elementów związanych z zadaszeniem (drewniane konstrukcje, rynny, kominy, kalenice). Nie można bowiem inwestować w prace adaptacyjne poddasza, które nie jest należycie zabezpieczona przed opadami i związaną z tym wilgocią i przeciekaniem. Trwałość dachówki ceramicznej szacuje się na około 100 lat, zaś blachy na 50. Jeżeli więc pokrycie jest szczelne, w dobrym stanie – brak wad materiału lub konstrukcji, to nie ma potrzeby wymiany. I można ze spokojem przejść do kolejnego stadium prac związanych z wykonaniem otworów i montażem okien. A także nałożeniem ocieplenia.

Docieplenie dachu i ocieplenie poddasza

Niezagospodarowane przestrzenie poddasza, najczęściej nie posiadają, poza głównym pokryciem dachowym, innych dociepleń. Dlatego istotne jest zabezpieczenie dachu izolacją przeciwwilgociową oraz wykonanie ocieplenia, które będzie pełnić również rolę akustyczną (chroni przed dźwiękiem deszczu i odgłosów w zewnątrz). Mając na uwadze wskazania architektoniczne, materiał wykorzystany do ocieplenia poddasza, winien posiadać odpowiednią wagę (względem jakości i wytrzymałości krokiew) oraz być odporny na nagrzewanie w lecie i wychładzanie zimą.

Do izolacji dachu odpowiednia będzie:

  • wełna mineralna skalna i szklana,
  • płyty drzewno-magnezytowe,
  • styropian,
  • polistyren ekstrudowany,
  • folia termoizolacyjna,
  • izolacje i pianki natryskowe.

Metody klasyczne jak wełna czy styropian, to wysłużone od lat materiały do ocieplenia poddasza. Warto jednak zwrócić w czasach obecnych, na izolacje natryskowe, które cieszę się coraz to większą popularnością.

Izolacje natryskowe do ocieplenia poddasza

Piana poliuretanowa, to bardzo wdzięczny materiał, który może posłużyć do ocieplenia poddasza. Zaletą materiału jest doskonała przyczepność oraz lekkość. Może więc być używana na starych izolacjach, nie obciążając ich konstrukcji. Prócz tego, izolacje natryskowe, wykonywane za pomocą agregatu, dokładnie pokrywają różne powierzchnie, trudno dostępne miejsca i łączenia uciążliwe do ocieplenia (elastyczna piana przykleja się do belek i konstrukcji i „pracuje” wraz z nimi). A także, zapewniają ekipie wygodną i szybką pracę, co ma ogromne znaczenie podczas wykonywania zleceń terminowych. Jedyną cechą, którą można opisać jako wadę materiału, jest konieczność nakładania izolacji natryskowej za pomocą sprzętu, więc nie można wykonać tego ocieplenia w sposób samodzielny.

Budowa, montaż i wykończenie podłogi, sufitu i ścian działowych

Wykończenie poddasza, to wielu sytuacjach, budowa bazowych elementów wnętrza właściwie od podstaw. Gdy jest więc gotowe ocieplenie poddasza, można zająć się stawianiem konstrukcji ścian działowych. Aby nie obciążać zbyt mocno stropu pomieszczeń znajdujących się pod poddaszem, najczęstszą metodą wykorzystywaną do dzielenie przestrzeni, są układane na profilach, konstrukcje z płyt k/g.

Jest to bardzo szybki i praktyczny sposób prowadzenia zabudowy, bowiem można w ten sposób wykonać nie tylko ściany ale również skosy i podwieszany sufit. Montaż na profilach, pozwala na wygodne prowadzenie ukrytych instalacji i zagospodarowanie poddasza w różnych koncepcjach aranżacyjnych. Tak uzyskana przestrzeń gotowa jest już tylko do położenia podłogi i wymalowania ścian.

Zabudowa poddasza – ile trwa i kosztuje?

Kalkulacja kosztów oraz czasu potrzebnego na wykończenie poddasza, to niezwykle indywidualna kwestia. Na całość realizacji wpływa bowiem wiele czynników takich jak: sposób prowadzenia prac (indywidualna praca lub ekipa budowlana), wybór materiałów do ocieplenia (tradycyjne metody – styropian, wełna lub izolacje natryskowe), metody wykończenia (tynki tradycyjne, gładź, płyty k/g na stelażach) oraz jakość pokrycia dachowego, którego naprawa lub wymiana może być kosztownym i czasochłonnym elementem wykończenia poddasza.

Dodaj komentarz