Zalety i wady stropów Filigran

stropy teriva

Żaden budynek nie może obejść bez stropów — to oczywiste, ale współczesne rozwiązania pozwalają na sięgnięcie po nowoczesne rozwiązania, które zdecydowanie odbiegają od tych, znanych sprzed kilkudziesięciu lat. Dobrym przykładem są stropy filigran, które są przygotowywane są w części w zakładzie betoniarskim, by w formie prefabrykatów trafić na budowę. Czy warto je stosować? Poznajcie zalety i wady żelbetowych stropów filigran.

Stropy żelbetowe Filigran – cechy

Jak już nadmieniono we wstępie, prefabrykowane płyty stropowe Filigran należą do żelbetowych stropów monolitycznych. Elementem wyróżniającym stropy Filigran od typowych jest fakt, że nie wymagają one zastosowania deskowania, a tym samym ogranicza się zakres wykonywanych prac.

Stropy filigran wykonywane są zgodnie z projektem budowlanym. Ich konstrukcja składa się z 5-7 cm płyt betonowych ze zbrojeniem. Co ważne, wymiary płyt są dostosowywane do możliwości transportowych, a tym samym nie ma jednego, konkretnego ich rozmiaru. Do ich zamocowania na budowie konieczne jest wykonanie wieńca stropowego oraz ułożenie dodatkowego zbrojenia stropu. Stropy żelbetowe filigran zostają oparte o ściany oraz przy zastosowaniu podpór montażowych. Istotną informacją jest to, że wspomniane dodatkowe zbrojenie może pełnić – w zależności od założeń projektowych- zasadniczą część konstrukcji lub też jedynie dodatek w miejscach łączenia płyt. Na tak przygotowane podłoże wystarczy nałożyć warstwę nadbetonu. Prefabrykowane płyty stropowe pełnią funkcję szalunku.

Stropy Filigran – zalety

Prefabrykowane płyty stropowe Filigran łączą w sobie najlepsze cechy stropów monolitycznych oraz prefabrykowanych. Mogą być wykonane na dowolny wymiar i dobrze dopasowane do konkretnych pomieszczeń.

Jedną z koronnych zalet jest fakt, że stropy żelbetowe Filigran mogą zostać przygotowane nie tylko w konkretnym wymiarze, ale i kształcie. To rozwiązanie doskonale spełnia wymagania dotyczące wykonania stropu w kształcie koła lub elipsy. Kolejno należy podkreślić, że stropy Filigran mogą być krzyżowozbrojony w dowolnych punktach podparcia.

Nie tylko elementy konstrukcyjne są w tym przypadku zaletą. Warto zauważyć także wysoką estetykę. Dzięki temu, że od spodu stropu nie ma widocznych belek, powierzchnia sufitu, a konkretnie powierzchnia płyt w tym miejscu jest idealnie gładka. Tym samym tynkowanie i wykończenie sufitu jest łatwe.

Atutem, na który warto zwrócić uwagę jest także fakt, że podczas przygotowywania stropu w zakładzie betoniarskim możliwe jest przygotowanie wszelkiego rodzaju otworów wentylacyjnych, elektrycznych czy wodnych.

Do najważniejszych zalet przemawiających za zastosowaniem stropu żelbetowego Filigran należą:

  • oszczędność kosztów budowy;
  • szybsza realizacja prac na budowie;
  • ograniczenie prac zbrojarskich i brak deskowania;
  • możliwość wykonania dowolnego kształtu;
  • dowolność wymiarów;
  • wysoka dźwiękochłonność;
  • optymalna wysokość.

Wady stropów Filigran

Mając na uwadze ocean zalet, jakimi wyróżniają się prefabrykowane płyty stropowe minusy istnieją bardziej w kwestii samej świadomości, a nie czynnika, który powodowałby konieczność skreślenia tego rozwiązania podczas budowy. Praktycznie każdy minus znajduje swoją przeciwwagę w zaletach, a tym samym nie determinuje stropów Filigran jako niewartych zastosowania.

Do jednych z wad stropów Filigran jest wyższy koszt budowy, aczkolwiek jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od projektu, jego wymagań, a także technologii stosowanych na budowie. Koszty wynikają z konieczności montażu stropów prefabrykowanych przy pomocy dźwigu, a także dostarczenia ich na budowę.

Zanim zdecyduje się na stropy Filigran należy zadbać o wprost perfekcyjne wykonanie ścian. Koniecznie muszą być usytuowane w zaprojektowanych osiach i absolutnie pionowe.

Resumując ewentualne wady należy wskazać:

  • wyższy koszt budowy;
  • konieczność wynajęcia specjalistycznego sprzętu;
  • wysokiej klasy przeprowadzenie procesu wznoszenia ścian.

Stropy żelbetowe Filigran to rozwiązanie coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie, warte do zastosowania także w budownictwie mieszkaniowym.

Dodaj komentarz