Skalniak może być doskonałą ozdobą i urozmaiceniem każdego ogrodu. Dzięki niemu możemy wprowadzić w przestrzeni obok naszego domu jeszcze więcej naturalnego klimatu przyrody. Skały wzbogacone o roślinność zawsze przywodzą na myśl siłę i piękno naszego środowiska naturalnego.
Po pierwsze – dobry plan
Patrząc na niektóre projekty skalniaków można odnieść wrażenie, że stworzenie czegoś takiego jest niezwykle trudnym zadaniem. W rzeczywistości może poradzić sobie z tym każdy z nas. Przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak zrobić skalniak we własnym ogrodzie.
Wszystkie działania powinny zaczynać się od przygotowania odpowiedniego planu. Przystępując do pracy musimy z góry mieć ustaloną wizję tego, jak będzie wyglądał nasz skalniak. Wszystko zależy oczywiście od naszej wyobraźni, ale istnieje kilka zasad, których warto się trzymać.
Skalniak powinien mieć nieregularny kształt. W końcu ma on imitować dzieła natury, a te rzadko kiedy są idealnie symetryczne. Warto jednak dokładnie zaprojektować i przemyśleć każdy jego element. Możemy pozwolić sobie na pogrupowanie roślinności według gatunków czy kolorystyki.
Trzeba również dobrze przemyśleć samo umiejscowienie skalniaka w ogrodzie. Powinien on znajdować się w dobrze widocznym miejscu, jako istotna ozdoba całej przestrzeni. Równocześnie zawsze będzie on mocno wyróżniał się z otoczenia. W bardzo ciekawy sposób możemy wkomponować go w inne elementy ogrodu, takie jak oczko wodne czy niewielkie strumyki. Lokalizację trzeba również wybrać ze względu na roślinność, która znajdzie się w skalniaku. Niektóre rośliny potrzebują większego nasłonecznienia, inne mniejszego – należy na to zwrócić uwagę.
Zabieramy się do pracy!
Pierwszą pracą jest oczywiście przygotowanie podłoża pod nasz skalniak. W tym celu należy wykopać w ziemi niewielkie wgłębienie. Chodzi jedynie o zdjęcie jej wierzchniej warstwy. Warto wziąć pod uwagę, że brzegi skalniaka będziemy musieli wyłożyć materiałem zabezpieczającym – warto więc zrobić wgłębienie o nieco większej powierzchni.
Powierzchnię wgłębienia najlepiej jest wyłożyć żwirkiem.
Układanie kamieni
Wybór kamieni o odpowiednim kształcie to rzecz kluczowa dla naszego skalniaka. Aby uzyskać wrażenie naturalności, lepiej jest wybierać kamienie o nieregularnych formach i zróżnicowanych rozmiarach. Różnorodność jest tu kluczem do dobrego efektu.
Za podstawę skalniaka służą największe kamienie, które wkopujemy w ziemię tak, aby szczelnie wypełniły powierzchnię wgłębienia. Całość trzeba obficie polać wodą aby sprawdzić, czy podstawa jest szczelna. Jeśli są miejsca, w których ziemia wypłukuje glebę, należy je uszczelnić żwirkiem i mniejszymi kamieniami. Pozostałe kamienie układamy piętrami, tak, aby tworzyły razem spójną całość.
Sadzenie roślin
Po wkopaniu kamieni w ziemię musimy dać skalniakowi przynajmniej dwa tygodnie. Przez ten czas ziemia osiądzie, a fundamenty umocnią się w glebie. Następnie możemy przystąpić do sadzenia roślin w skalniaku.
Wybór roślin dobrze nadających się do skalniaka jest bardzo szeroki. Najlepiej sprawdzają się oczywiście niskie rośliny. Nie trzeba tu ograniczać się tylko do jednych gatunków czy motywów kolorystycznych. Im większa różnorodność, tym lepiej!
Ciekawą propozycją jest również zasadzenie różnych roślin iglastych na skalniaku. Utrzymują one swoje piękno przez cały rok, zawsze będąc ozdobą naszego ogrodu. Warto o tym pamiętać, bowiem skalniak powinien dobrze się prezentować przez wszystkie pory roku.
Zadbaj o naturalny wygląd
W dobrym skalniaku powinna panować idealna harmonia, taka, jak w środowisku naturalnym. Nie należy zatem stosować zbyt wielu elementów na siłę – dotyczy się to zarówno roślin, jak i kamieni. Czasami lepiej jest zrezygnować z czegoś, co się nam podoba po to, aby skalniak jako całość wyglądał lepiej. Sadzenie zbyt wielu roślin nie wzbogaci jego wyglądu. Przeciwnie, sprawia, że nie będzie się on prezentował dobrze.
W zakładaniu skalniaka istnieje wiele elementów, o które trzeba zadbać. Wszystko polega głównie na umiejętnym planowaniu, bowiem same prace jakie trzeba wykonać nie są szczególnie trudne.