Wiele osób popełnia błąd, uważając, że wynajem mieszkania należy do prostych zadań. W rzeczywistości często trzeba poświęcić sporo czasu oraz nerwów na znalezienie odpowiedniego lokalu i ustalenie wszystkich zasad z właścicielem, szczególnie w przypadku większych miast. W dodatku duże rotacje na rynku nieruchomości sprawiają, że większość najemców myśli tylko o tym, aby w końcu znaleźć odpowiednie mieszkanie i w efekcie zapomina o wielu istotnych kwestiach. Jednym z największych błędów takich osób jest odwlekanie podpisania umowy najmu.
Dlaczego umowa to najważniejszy element wynajmu?
Znalezienie wymarzonego mieszkania i umówienie się na jego oglądanie to tak naprawdę tylko połowa sukcesu. Na miejscu niekiedy okazuje się, że opis i zdjęcia, które pojawiły się w ofercie, nie odpowiadają faktycznemu stanowi lokalu – pokoje są mniejsze, łazienka wcale nie jest świeżo po remoncie, a odległość do centrum wynosi znacznie więcej niż 10 minut drogi pieszo. Taka sytuacja powinna być pierwszym ostrzeżeniem dla potencjalnego najemcy i sygnałem, że nie zawsze można ufać każdemu właścicielowi na słowo.
Niestety różnego rodzaju komplikacje mogą się także pojawić już po zamieszkaniu w danym lokalu. W chwilach, kiedy wynajmujący nie wywiązuje się z wcześniejszych ustaleń, umowa najmu mieszkania jest najważniejszym dokumentem gwarantującym każdej ze stron odpowiednie prawa oraz narzucającym niezbędne obowiązki. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jakie informacje w niej zawrzeć, żeby móc spać spokojnie i nie narażać się na żadne przykre niespodzianki.
Jak stworzyć bezpieczną umowę najmu?
Mimo że każda umowa jest niezwykle ważnym dokumentem, to bardzo niewielu najemców poświęca czas, żeby dokładnie ją przeczytać i w rezultacie podpisuje się pod zasadami, których nawet dobrze nie zna. Jest to bardzo niebezpieczna decyzja, ponieważ może ona w przyszłości doprowadzić do sytuacji, w której najemca z dnia na dzień zostanie bez mieszkania albo części swoich pieniędzy. Dlatego dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed złożeniem na umowie swojego podpisu. Oto kilka najważniejszych elementów, które będą gwarancją bezpiecznego oraz uczciwego porozumienia:
- dane osób zawierających umowę wraz z numerami dowodów osobistych oraz PESEL,
- informacje dotyczące wynajmowanego mieszkania, takie jak jego dokładny adres oraz powierzchnia,
- czas najmu i okres wypowiedzenia, który jest gwarancją na to, że ani najemca nie zostanie nagle pozbawiony mieszkania, ani wynajmujący nie straci z dnia na dzień lokatora,
- wysokość czynszu oraz dodatkowe opłaty (np. za gaz albo Internet) – warto także określić, do kiedy i w jaki sposób ma być dokonywana płatność (gotówką lub przelewem na podany w umowie numer rachunku),
- wysokość kaucji zwrotnej,
- spis liczników oraz sprzętów RTV lub AGD znajdujących się w mieszkaniu w momencie wynajmu, dzięki czemu w momencie wyprowadzki najemca nie zostanie posądzony o to, że czegoś brakuje, a wynajmujący nie będzie musiał się bać, że straci którąś z cennych rzeczy,
- protokół zdawczo-odbiorczy – to bardzo ważna część umowy, o której wiele osób zapomina. Zanim najemca podpisze wszystkie dokumenty i wpłaci kaucję, powinien dokładnie obejrzeć całe mieszkanie, a następnie spisać wszystkie usterki, jakie w nim występują. Dzięki temu uniknie sytuacji, w której pod koniec wynajmu zostanie posądzony o zniszczenie różnych sprzętów i nie odzyska swojej kaucji,
- szczegóły dotyczące napraw w mieszkaniu – przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się, na kim będzie spoczywać obowiązek płacenia za różnego rodzaju usterki czy remonty.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Oprócz poprawnie sporządzonej umowy istnieje jeszcze ważnych kilka kwestii, którymi warto się zainteresować, żeby okres najmu przebiegł spokojnie i bez żadnych komplikacji. Jedną z nich jest rozmowa z właścicielem. Mimo że nie powinno się nikomu ufać na słowo, to pierwsze spotkanie z osobą wynajmującą mieszkanie może bardzo dużo o niej powiedzieć.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy jest kulturalna oraz konkretna. Właściciel, który wie, czego chce, nie zmieni nagle zdania i nie wypowie umowy bez żadnego większego powodu. Dobrze jest także dowiedzieć się, czy w mieszkaniu można wprowadzić nieco zmian, żeby zaaranżować je we własnym stylu. Im ładniej urządzisz dane miejsce, tym lepiej będziesz się w nim czuł.