Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – jak to robimy?

ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie posesji jest bardzo ważne. Zwykle jest to pierwsza czynność, do jakiej się zabieramy. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest ogrodzenie panelowe. Charakteryzuje się ono wytrzymałością oraz estetycznym wyglądem, a także korzystną ceną w porównaniu z innymi możliwościami. Jeśli teren jest płaski i równy, to nie niesie to ze sobą większych problemów. Jednak już montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie może sprawiać nam trudność. Jak wykonać to prawidłowo krok po kroku?

Krok 1. Przygotowanie terenu

Początkowe czynności związane z montażem ogrodzenia na pochyłym terenie nie różnią się niczym od tego bez wzniesień. Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem ogrodzenia konieczne będzie oczyszczenie terenu. Musi on być pozbawiony roślinności takiej jak krzewy i drzewa, a także resztek korzeni. Należy również usunąć kamienie, gruz i inne elementy pozostałe np. po budowie. Wyrównanie terenu można wykonać samodzielnie lub z pomocą geodety. To drugie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku bardzo pofałdowanej powierzchni.

Warto pamiętać, że gleba świeżo rozkopana lub nawieziona jest niestabilna. Dlatego należy ją zagęścić mechanicznie. W przeciwnym razie z biegiem lat może dojść do uszkodzenia ogrodzenia, zwłaszcza w przypadku płytkich fundamentów. Ubijania gleby dokonuje się np. za pomocą tzw. skoczka zagęszczającego.

Krok 2. Wytyczenie przebiegu ogrodzenia

Kolejnym etapem jest prawidłowe wytyczeniem przebiegu naszego ogrodzenia. Należy pamiętać o uwzględnieniu bramy wjazdowej oraz furtek. Nie możemy również zapominać o lokalizacji słupków w odpowiednim rozstawie. Zwykle jest to odległość około 2.5 – 3 metrów. Bardzo rzadko zdarza się, aby ogrodzenie było zbudowane wyłącznie z przęseł o jednakowej długości. Jeśli chcemy, aby wszystko estetycznie wyglądało, warto zastosować się do poniższych wskazówek, które ułatwią montaż.

1. Dzielimy długość konkretnego boku ogrodzenia przez szerokość naszego panelu.

2. Uzyskany wynik informuje nas, ile paneli potrzebujemy, aby ogrodzić działkę.

3. W przypadku wyniku składającego się z liczb niecałkowitych należy podjąć dodatkowe działania:

* wyznaczyć słupki (zwykle 2 lub 3, w zależności od potrzeby, czasem może to być więcej) oddalone od siebie o 1.0 – 1.5 metra.

Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć docinania bardzo krótkich paneli, które nie będą prezentowały się już tak efektownie.

Istotną kwestą jest także to czy działka znajduje się w bliskim sąsiedztwie melioracji wodnej. Warto mieć to na uwadze. Mogą to być rzeki, strumienie, cieki wodne, rowy itp. W tym przypadku jak mówią przepisy, konieczne będzie zachowanie minimalnej odległości wynoszącej 1.5 metra między krawędzią skarpy brzegowej, a naszym ogrodzeniem.

Krok 3. Wybór sposobu montażu na nierównym terenie

Na pochyłych terenach mamy do wyboru dwie metody budowy, które pozwolą cieszyć się pięknym ogrodzeniem pomimo wzniesień.

  • Kaskadowa. Swoim wyglądem przypomina schody. Każde następne przęsło zostaje zamontowane niżej od poprzedniego o taką samą wysokość. Jest to sposób pracochłonny, ale pozwalający na bardzo dobre dopasowanie naszego ogrodzenia do wymagającego terenu. Jego nierówności eliminujemy poprzez wykonanie w linii poziomej odpowiedniej podmurówki.
  • Liniowa. Świetnie rozwiązanie dla panelowych ogrodzeń. Charakteryzuje się tym, że opada łagodną linią równolegle do pochyłego terenu. Same słupki są stawiane pionowo, przęsła zaś dopasowuje się w zależności od tego, jaki jest kąt nachylenia.

Krok 4. Ławy fundamentowe i montaż słupków

Należy szczególnie uważnie i starannie wykonać ławy fundamentowe. Ma to niezwykle istotne znaczenie w przypadku występowania wzniesień. Warto również dokonać ekspertyzy geologicznej terenów szczególnie narażonych na osunięcia. Pozwoli to na lepsze zaplanowanie poszczególnych działań.

Słupy zwykle montuje się na głębokość ok. 80 centymetrów. Ma to na celu zapobiegnięcie negatywnym działaniom mrozu na filar. Ważne jest, aby umieszczać je centralnie w zalanym dole. W przypadku zwartych gruntów można bezpośrednio wylewać do niego beton. Jeśli nasza gleba jest piaszczysta, warto wyłożyć ściany oraz dno folią. Zapewni to prawidłowe wiązanie się betonu.

Niezwykle istotne jest, aby słupki osadzane były w środku fundamentu. W przeciwnym razie może dojść do ich przemieszczania się spowodowanego np. uszkodzeniem betonu. W przypadku ogrodzeń na nierównym terenie negatywne konsekwencje braku staranności pojawią się bardzo szybko.

Jeśli planujemy wykonanie podmurówki (np. dla ogrodzeń kaskadowych), warto wystawić fundamenty na ok.10 centymetrów powyżej poziomu terenu.

Krok 5. Montaż paneli do słupków

Należy odczekać, aż beton się zwiąże i wyschnie. Konieczna będzie także ich odpowiednia pielęgnacja przez ten czas. Powinniśmy regularnie polewać je wodą.

Ostatnim etapem pracy jest montaż paneli do słupków za pomocą obejm, najlepiej zrywalnych. Uniemożliwi to kradzież poszczególnych elementów naszego ogrodzenia. Pamiętajmy, by używać śrub i nakrętek nierdzewnych. To rozwiązanie na lata.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ogrodzenia panelowego?

  • Cena za metr bieżący ogrodzenia. Należy zsumować wszystkie koszty (panele, słupki, obejmy itp.) i sprawdzić ile faktycznie zapłacimy za zakup konkretnego ogrodzenia z całym wyposażeniem. Warto porównać kilka ofert.
  • Materiał, z jakiego zostały wykonane. Powinniśmy zapytać o odporność na korozje oraz czynniki zewnętrzne, dodatkowe wzmocnienia konstrukcji itp.
  • Wygląd. Dobrze, jeśli ogrodzenie komponuje się z kolorystyką budynku, jego stylem. Dzięki temu całość prezentuje się bardzo elegancko i estetycznie.

Ogrodzenie panelowe jest solidnym rozwiązaniem. Świetnie wyglądają w połączeniu zarówno z nowoczesną, jak i klasyczną architekturą. Szeroki wybór kolorów sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Uniwersalne zastosowanie oraz stosunkowo niska cena przyczyniły się do tego, że jest jednym z najchętniej wybieranych rodzajów ogrodzeń. Jego montaż na pochyłym terenie jest jak najbardziej możliwy. Wymaga jednak cierpliwości i staranności na poszczególnych etapach.

Konsultacje: www.hammerman-tech.pl/

Dodaj komentarz