Coraz więcej osób decyduje się zakupić piec na ekogroszek z podajnikiem. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również komfortowe w użytkowaniu. Ważne jest jednak to, aby zakupić dobrej jakości piec. To on jest podstawą tego, aby przedsięwzięcie było opłacalne. Dobry piec na ekogroszek musi spełniać kilka podstawowych czynników. Podczas wyboru nie powinniśmy kierować się wyłącznie niską ceną. Lepiej zapłacić trochę więcej, a mieć pewność, że sprzęt będzie bezawaryjny i wydajny. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Zapotrzebowanie energetyczne
Piec musi być przede wszystkim dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie energetyczne. Wiele zależy od jego powierzchni, a także tego, czy jest on odpowiednio zabezpieczony przez nadmierną stratą ciepła (dotyczy to w szczególności starszych budynków). Moc kotła musi zostać wybrana rozsądnie. W przypadku małych i energooszczędnych domów sprawdzą się nawet piece o niskiej mocy.
Dlaczego nie ma sensu kupować pieca o zbyt wysokiej mocy grzewczej? Przede wszystkim dlatego, że energia nie zostanie wykorzystana. Działa to również odwrotnie. Piec o niskiej mocy nie poradzi sobie z ogrzaniem domu u dużej powierzchni. Określenie charakterystyki energetycznej nie jest zbyt trudne. W przypadku nowych domów jest ona określona w dokumentacji. Jeśli chodzi o starsze budownictwo, to wystarczy, że przeanalizujemy roczne rachunki za ogrzewanie.
W przypadku starych domów z cegły zapotrzebowanie ne jeden metr powierzchni wynosi około 120W. W przypadku, gdy dom jest ocieplony wartość ta będzie niższa – około 90W na każdy metr kwadratowy. Domy stosunkowo nowe mają zwykle dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię, które wynosi około 60-70W na metr kwadratowy. Najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne mają oczywiście domy pasywne – często jest ono mniejsze niż 30W na metr kwadratowy.
Elementy pieca na ekogroszek
Wybierając doby piec na ekogroszek musimy pamiętać, że duże znaczenie ma nie tylko jego moc. Nie jest to więc jedyny parametr, na który musimy zwrócić uwagę. Ogromną rolę odgrywają sterowniki, dzięki którym możemy kierować pracą całego układu. Najczęściej spotykane są sterowniki automatyczne, które gwarantują praktycznie bezobsługowe działanie. Godne polecenia są również sterowniki dwustanowe, jednak należy pamiętać, że nie każda osoba poradzi sobie z ich obsługą.
Takie rozwiązanie dedykowane jest głównie tym, którzy mają podstawową wiedzę na temat obsługi nowych technologii. Sterowniki dwustanowe pozwalają jeszcze bardziej zaoszczędzić pieniądze. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie niższego spalania, niż w przypadku stosowania pieców sterowanych automatycznie.
Nie bez znaczenia jest również wymiennik. Jeśli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, to lepiej sprawdzi się wymiennik poziomy. Zajmuje on mniej miejsca, a także jest dość wąski. W przypadku, gdy kotłownia jest niska warto zaopatrzyć się w piec z wymiennikiem pionowym. Na uwagę zasługuje również to, że wymienniki pionowe ulegają mniejszemu zanieczyszczeniu.
Wybierając piec powinniśmy zwrócić także uwagę na palnik. Wiele zależy od tego, jaką moc będzie miał sprzęt, a także, jakie paliwo będzie stosowane. W przypadku, gdy zamierzamy ogrzewać budynek wyłącznie ekogroszkiem to najlepszy wyborem będzie retora fajkowa.
Pozostałe parametry
Przed zakupem pieca z podajnikiem dobrze jest również zwrócić uwagę na wielkość popielnika. Powinien on pomieść przynajmniej taką ilość popiołu, która odpowiada jednemu zasypowi. Trzeba również pomyśleć o konserwacji pieca. Kotły z kanałami pionowymi są trudniejsze w czyszczeniu, jednak wymagają rzadszej konserwacji. W przypadku kotłów z kanałami poziomymi czynności obsługowe są miej problemowe, jednak należy wykonywać je częściej.
Dobrze posiadać ciepłomierz. Dzięki niemu zbadamy rzeczywiste zużycie energii. Ponadto przez cały okres eksploatacji będziemy mogli monitorować poziom wydajności pieca. Być może uda nam się wyeliminować nadmierne straty energii. Szybciej zaważymy również wszelkie nieprawidłowości w działaniu kotła.