Jak tanio zrobić remont mieszkania krok po kroku?

remont mieszkania krok po kroku

Remont to bardzo duże przedsięwzięcie wymagające poświęcenia ogromnej ilości czasu oraz pieniędzy. Nawet niewielkie zmiany wymagają sporego poświęcenia. Obojętnie, czy decydujemy się przeprowadzić remont sami, czy też powierzamy to zadanie fachowcom. liczyć się należy z poważnym wydatkiem. W tym przypadku ciężko mówić o cięciu kosztów, bowiem na remoncie nie warto oszczędzać. Tylko dobrej jakości materiały i fachowe usługi zagwarantują dobre wykonanie i trwałość prac.

Od czego zacząć remont mieszkania krok po kroku??

Nie ma gorszej rzeczy niż przedłużający się remont. Każdy chce, by przebiegł on sprawnie. Aby uniknąć niepotrzebnych poślizgów należy na długo przed rozpoczęciem prac dokładnie rozplanować ich przebieg, a także sporządzić kosztorys, by ustrzec się nieprzewidzianych wydatków, kiedy już zdecydujemy się na remont mieszkania Od czego zacząć, by roboty remontowe nie przedłużały się?

Obojętnie, czy zakładany remont ma być mały, czy gruntowny, na początek należy wybrać i uzgodnić z firmą remontową rozpoczęcie prac. Start remontu powinien nastąpić dopiero wtedy, kiedy zgromadzimy potrzebne materiały. Trzeba wiedzieć, że niektóre materiały oraz elementy wyposażenia wykonywane są na zamówienie klienta, więc o zamówienie ich trzeba zadbać odpowiednio wcześnie.

Bardzo ważną rzeczą jest dokładne obliczenie powierzchni remontowanych pomieszczeń. Takie obliczenia najlepiej powierzyć fachowcowi, który będzie odpowiadał za prace. Takie materiały jak glazura, terakota, panele podłogowe, płyty kartonowo-gipsowe i tym podobne należy zakupić z odpowiednim zapasem, by nie doszło do sytuacji, że do zakończenia remontu zabrakło czterech płytek, czy wiaderka farby.

Często inwestorzy zapominają o drobnych zakupach, jak wszelkiego rodzaju pędzle, kuwety na farbę, folie, taśmy malarskie, silikony. Z pozoru drobne rzeczy generować mogą wbrew pozorom pokaźne sumy, które mogą nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Może się zdarzyć, że zakup wyżej wymienionych materiałów zaproponuje firma, którą zatrudniliśmy do przeprowadzenia remontu. Należy się wówczas liczyć z tym, że zapłacimy więcej, gdyż firma doliczy sobie kilka złotych za fatygę. Lepiej więc ominąć niepotrzebne wydatki, zawczasu myśląc nad całością zakupów.

Przed startem remontu nie można pominąć ewentualne zatrudnienie architekta. Taką pomoc należy rozważyć na samym początku. Oczywiście nie jest powiedziane, że architekt to konieczność, ale przy dużych remontach, podczas których ingeruje się w kształt i układ pomieszczeń, warto z takiej fachowej pomocy skorzystać.

Dobrym pomysłem jest zatrudnienie architekta tylko do pomieszczeń, które dla nas są największym wyzwaniem i nie mamy jednoznacznej wizji efektu końcowego, na przykład w przypadku kuchni, czy łazienki. Opcją przemawiającą za zaangażowaniem w remont architekta jest ich dobra znajomość rynku fachowców od remontów. Taki kontakt uzyskany od zaufanego człowieka, będzie pewny i nie zaskoczą nas nieprzewidziane problemy.

Może wydawać się, że usługi świadczone przez architektów są drogie, ale spokojnie, nie taki diabeł straszny. Przy pokaźnej inwestycji jaką jest remont, taki koszt można wkalkulować w tabelę wydatków.

A oto kilka przykładów cen za usługi architektoniczne:

  • projektowanie łazienki ok. 100zł/m2
  • projektowanie kuchni ok. 120zł/m2
  • projektowanie całego mieszkania ok. 90zł/m2
  • nadzorowanie prac i ich poprawności ok. 1000zł/miesiąc
  • zaprojektowanie mebli ok. 80zł/mb

Kiedy zacząć remont mieszkania krok po kroku?

Niestety niektóre prace remontowe przeprowadzone mogą zostać jedynie w konkretnym czasie, mając na uwadze warunki pogodowe. Szczególnie mowa w tym miejscu o wymianie stolarki okiennej, czy wykonaniu instalacji grzewczej, czy kanalizacyjnej.

Najlepszą porą na tego typu prace jest okres od wiosny do jesieni, kiedy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Nie ma co ukrywać, że w tym czasie szybciej przebiegać będą prace związane z wykończeniem wnętrza i malowanie, co ma związek również w dodatnią temperaturą oraz dłuższym dniem pracy.

Czas zimowy poświęcić należy na prace we środku remontowanego mieszkania. To najlepsza pora na wymianę podłóg, renowację parkietów, czy montowanie schodów.

Wynająć ekipę, czy remontować samodzielnie?

To bardzo ważna decyzja. Decydując się na samodzielne remontowanie mieszkania, schodzimy z kosztów. Wynajmując ekipę, automatycznie przyśpieszamy prace, a także powierzamy swoje mieszkanie fachowcom. Jeśli zaplanowaliśmy jedynie odświeżenie pomieszczeń, a remont będzie wymagał jedynie pomalowania ścian, czy wymiany paneli podłogowych na nowe – spokojnie poradzimy sobie samodzielnie. Jednak jeśli w planach mamy gruntowny remont, który wymaga oprócz sporego doświadczenia również fachowej wiedzy, nie ma się co wahać z zamówieniem ekipy remontowej.

Ceny usług fachowców są różne w zależności od regionu, reputacji, czy (tu uwaga) pory roku. Uśrednione koszty usług prezentują się następująco:

  • malowanie na biało ok. 7zł/m2 (dwa malowania)
  • malowanie kolorem ok. 10zł/m2 (dwa malowania)
  • układanie płytek ok. 45zł/m2
  • układanie podłogi z paneli podłogowych ok. 20zł/m2
  • skuwanie płytek pod położenie nowych ok. 15zł/m2
  • burzenie ścian ok. 80zł/m2
  • położenie gładzi gipsowej ok.25zł/m2
  • akrylowanie ok. 4zł/m2
  • wykonanie sufitu podwieszanego na stelażu ok. 55zł/m2

Remont mieszkania krok po kroku

Przygotowując materiały przeznaczone na remont, warto mieć na uwadze kolejność wykonywanych prac. Aby obyło się bez niespodzianek harmonogram remontu mieszkania trzeba ustalić z jego wykonawcą. Poszczególne kroki przedsięwzięcia mogą przedstawiać się następująco:

  • przeprowadzenie i podłączenie instalacji
  • wylewki
  • montaż stelaży pod sufity podwieszane, montaż sufitów podwieszanych, szpachlowanie ścian i sufitów, szlifowanie płyt
  • prace remontowe w łazience: montaż ceramiki sanitarnej, wanny, umywalki, brodzika i kabiny prysznicowej
  • gruntowanie ścian, podłóg i sufitów
  • układanie i fugowanie płytek
  • malowanie ścian i sufitów po raz pierwszy
  • układanie i cyklinowanie parkietów, układanie paneli podłogowych
  • lakierowanie (ewentualnie woskowanie lub olejowanie) parkietów
  • montowanie ościeżnic i drzwi wewnętrznych
  • montowanie listew przypodłogowych
  • malowanie ścian i sufitów po raz drugi
  • tapetowanie
  • montowanie zabudowy kuchennej, mebli, sprzętu elektronicznego i AGD, karniszy, oświetlenia
  • nakładanie poprawek

Oczywiście powyższe wytyczne są jedynie przykładem na kolejność wykonywania prac. Tak na prawdę każdy fachowiec z doświadczeniem ma swój obraz i swoje sposoby na remont i będzie się nimi kierował przy jego przeprowadzaniu.

Kiedy płacić?

Wyżej postawione pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Remontu nie przeprowadza się często, a trendy i zwyczaje się zmieniają. Wszystko zależy od zaufania, jakim darzymy naszych fachowców. Jeśli ekipa jest z polecenia i mammy możliwość podpytania znajomych o kwestie finansowe z nią z związane, to duży plus.

Możemy wówczas bez oporów wpłacić należne zaliczki. Nie jest tak kolorowo w przypadku ekipy z ogłoszenia. Dobrze, jeśli tacy fachowcy zgodzą się towarzyszyć nam w zakupach przed remontem. Niech sami wybiorą potrzebne materiały, a my za nie zapłaćmy.

Warto również pominąć kwestie zaliczek i umówić się na płatności za wykonane prace, które trzeba podzielić na etapy, by zabezpieczyć się przed ewentualnym niedokończeniem któregoś przez nieobliczalne firmy. Jeśli fachowcy nie przystaną na nasze propozycje, wtedy lepiej z nich zrezygnować. Konkurencja na rynku remonowo-budowlanym jest tak duża, że bez problemu znajdziemy kolejną.

Kiedy zabraknie na dokończenie remontu…

Niestety może wydarzyć się tak, że zakres prac i potrzebne materiały przewyższą zakładany budżet. Jeśli remont przeprowadzany jest w jeszcze nie zamieszkanym mieszkaniu to pół biedy. Gorzej sprawa wygląda jeśli zaawansowane prace trwają w mieszkaniu, którym na co dzień mieszkamy. Wówczas za wszelką cenę należy starać się, by zakończyć remont.

Jak zatem zejść z kosztów, by zakończyć prace zgodnie z planem? Najwłaściwsze będzie porozmawianie z ekipą remontową o problemie. Wspólne ustalenie priorytetów może wiele zmienić. Warto zapytać firmę, która remontuje nam mieszkanie, o możliwość zakupienie materiałów przez nią. Wiele podmiotów zaopatruje się w jednym składzie budowlanym tak długo, że ten oferuje im swoje towary bez naliczania podatku VAT.

Inną opcją jest rozłożenie płatności za usługę na raty. Na takie rozwiązania godzą się jednak tylko duże firmy budowlane, które mogą sobie pozwolić na poślizg wypłaconych pieniędzy. Jeszcze innym wyjściem, ale najmniej polecanym jest zakup tańszych materiałów.

Przed zakupami warto zapytać sprzedawcę o możliwość zwrotu niewykorzystanych materiałów. Na ogół składy budowlane nie mają z tym problemu i chętnie przyjmą zbędny towar, zwracając nam pieniądze.

Podsumowując, remont każdego mieszkania, to duże przedsięwzięcie i bez odpowiedniego przygotowania nie ma co zabierać się za pracę. Odpowiednio wcześnie zadbać należy o solidne zaplecze finansowe, a sporządzając kosztorys, zabezpieczyć się przed niezaplanowanymi wydatkami.

Jeśli nie mamy doświadczenia z pracami remontowymi, lepiej powierzyć je fachowcom, a czasem dobrym wyjściem będzie także zatrudnienie architekta.

Aby przeprowadzić remont jak najtaniej, należy dobrze rozeznać się odpowiednio wcześnie w cenach materiałów oraz możliwościach, jakie dają nam składy budowlane, jak na przykład możliwość negocjacji cen, czy zwrot niewykorzystanych materiałów.

Ważną sprawą jest zatrudnienie dobrej ekipy remontowej. Najlepiej korzystać z usług fachowców z polecenia, którzy przedstawią dobrą propozycję cenową, a dodatkowo będziemy mogli wcześniej ocenić jakość ich pracy. Jeśli termin prac odciągną się w czasie, warto od razu ustalić cenę prac i sporządzić na tę okoliczność odpowiednią umowę, bowiem z czasem koszty mogą wzrosnąć.

Przy zakupach materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu nie zapominajmy o drobnych narzędziach i materiałach.
Należy rozważyć ewentualne problemy związane z brakiem środków na dokończenie remontu i ich szybkie rozwiązanie.

Dodaj komentarz