Polacy bardzo cenią sobie prywatność i bezpieczeństwo. Chcą by ich teren należał tylko i wyłącznie do nich. Zapewnieniu tej prywatności służy stawianie ogrodzeń. Płoty z betonowej płyty to już przeżytek, który zamienia ogród w więzienny spacerniak. Siatka ogrodzeniowa jest nietrwała i brzydka. Co więc wybrać żeby ogrodzenie było piękne i nowoczesne, ale równocześnie bardzo funkcjonalne? Oto kilka pomysłów.
1. Ogrodzenie z wmurowanym murkiem
To tradycyjne rozwiązanie, które nadal jest bardzo chętnie stosowane. Jest eleganckie i idealne do ogrodzenia domówi w mieście. Dobrze prezentują się w połączeniu z żywopłotem, ale nie jest on konieczny.
Ogrodzenie to składa się z murowanych słupków i murków oraz metalowych przęseł. Taki rodzaj parkanu odstrasza intruzów, ale nie zacienia niepotrzebnie działki. Jest bardzo reprezentacyjny.
Jego wartość estetyczną można podnieść poprzez:
- Zastosowanie rodzaju cegły odpowiadającej elewacji budynku;
- Można zabezpieczyć słupki od góry przy pomocy czapek, w kolorze odpowiadającym elewacji;
- Słupki i murki można pokryć ozdobnym klinkierem lub kamieniem naturalnym, aby nadać im jeszcze bardziej elegancki wygląd.
2. Gabiony wypełnione kamieniami
To nowoczesny rodzaj ogrodzenia. Składa się z siatkowych prostopadłościanów (klatek), które wypełnia się kamieniami. Można wypełnić go również łupanym bazaltem. W Polsce jest ono jeszcze mało popularne ze względu na stosunkowo wysoką cenę, ale jest też bardzo efektowne, więc zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to rozwiązanie, które szczególnie dobrze prezentuje się poza miastem.
Ogrodzenie można zbudować wyłącznie z gabionów – zapewnia ono wtedy pełną dyskrecję mieszkańcom. Można również wybrać wersję bardziej otwartą i połączyć go z metalowymi lub siatkowymi przęsłami.
3. Ogrodzenie panelowe
Ogrodzenie panelowe to fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie dobrą jakość w rozsądnej cenie. Jego budowa jest bardzo prosta. Można wykonać ją samodzielnie, nawet jeśli nie ma się w tym żadnego doświadczenia. Wiele sklepów (również internetowych) oferuje pełen pakiet potrzebnego wyposażenia do postawienia takiego ogrodzenia. Można dokupić również bramy i furtki, które wyglądają identycznie jak same panele.
Stawianie takiego ogrodzenia jest też bardzo szybkie. To dobry pomysł dla dużych działek oraz kiedy nie dysponujemy dużymi środkami na ten cel. Gotowe przęsła można kupić już od 50 zł.
Można wybierać spośród różnych wersji kolorystycznych ogrodzenia panelowego – może być ocynkowane lub powleczone zieloną otuliną.
Do ogrodzenia panelowego można dokupić gotowe, prefabrykowane podmurówki. Wystarczy wkopać je w ziemię! Żadnego betonowania, bez czekania aż beton zwiąże. Nie ma ryzyka, że coś popęka. Budowa takiego ogrodzenia jest szybka, prosta i czysta.
Jest to też bardzo bezpieczne rozwiązanie ze względów estetycznych. Jest czymś, co po prostu nie może się nie podobać.
4. Ogrodzenie z drewna
To bardzo szerokie pojęcie. Płot wykonany z drewna może składać się wyłącznie z desek, a może być łączony z elementami murowanymi, czy metalowymi. Takie ogrodzenia wyglądają bardzo swojsko. Pasują zarówno do domów na wsi, jak i tych w mieście. Dobrze wpisują się we wszystkie projekty nawiązujące do natury. Drewno jest też wdzięcznym materiałem do nadawania mu dowolnego koloru.
Można je bejcować na pastelowe barwy, na żywe kolory albo zostawić naturalny rysunek drewna. Ważne jednak by drewno było zabezpieczone przed wilgocią i ciemnieniem. Dużym atutem drewnianych płotów jest to, że w razie uszkodzeń, można wymieniać pojedyncze deski, bez potrzeby zmieniania całych przęseł. Projekt można urozmaicić poprzez zastosowanie podmurówki z polnych kamieni, betonowych płytek albo ozdobnego klinkieru. Wszystko zależy od tego, jaki ostateczny efekt chcemy uzyskać.
5. Żywopłot
To w 100% naturalne ogrodzenie. Ma ono swoich zwolenników i przeciwników. Jego największą zaletą jest piękny wygląd. Dobrze utrzymany żywopłot cieszy oko i może być prawdziwą ozdobą ogrodu i podwórka. Niestety, ma też kilka wad. Po pierwsze – jego powstawanie jest długotrwałe. Między posadzeniem roślin, a pełnym ich zrośnięciem się ze sobą, zazwyczaj mija przynajmniej kilka lat. Zależy to od gatunku i wielkości sadzonek. Powszechnie stosowany do tego celu berberys, rozrasta się dużo wolniej niż thuje. Te drugie z kolei, mają wygląd kojarzący się z cmentarzami, więc mają z tego powodu wielu przeciwników.
Dobranie odpowiednich gatunków roślin na żywopłot wymaga wiedzy. Często konieczne okazuje się dowiezienie ziemi o odpowiednio wysokiej jakości. Żywopłot, w przeciwieństwie do innych typów ogrodzeń, generuje również regularne koszty przez cały okres jego użytkowania. Rośliny trzeba nawozić i przycinać, aby nadać im pożądany kształt.
Żywopłot nie zapewnia też bezpieczeństwa. Nie nadaje się do ogrodów, w których biegają zwierzęta, bo bez problemu mogą się przez niego przecisnąć. W takim przypadku warto połączyć ogrodzenie z krzewów z płotem ze siatki. Zielona siatka będzie służyła za dyskretne wzmocnienie dla krzewów.