Jaka jest kolejność prac wykończeniowych w domu?

prace budowlane wykończeniowe

Wykończenia domu z całą pewnością nie powinno robić się bez dobrze przemyślanego planu. Wbrew pozorom otrzymanie kluczy do swojego nowego lokum jest dopiero początkiem, a wszystkie prace wykończeniowe należy wykonać w odpowiedniej kolejności. Dzięki zadbaniu o każdy z etapów można cieszyć się estetycznie i profesjonalnie wykończonymi wnętrzami, dlatego też warto zastosować się do odgórnie przyjętych zasad. O czym należy zatem pamiętać, przystępując do prac wykończeniowych?

Wykańczanie wnętrz – od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do wykonywania prac wykończeniowych wewnątrz domu, konieczne jest poznanie prawidłowej ich kolejności. Na próżno jest rozprowadzać instalację c.o., jeśli nie zaizolowaliśmy jeszcze podłóg ani też nie otynkowaliśmy ścian. Niezastosowanie się do poprawnej kolejności wykonywania prac wykończeniowych to prosta droga do wystąpienia wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości, których można przecież z łatwością uniknąć i zaoszczędzić swój czas. Zacząć należy oczywiście od zaplanowania wszystkich przewidzianych prac wykończeniowych. Bardzo duże znaczenie ma to, na jaki system ogrzewania się decydujemy i po jakie materiały wykończeniowe chcemy sięgnąć. Już na samym początku należy również określić to, w co ma mają zostać wyposażone poszczególne pomieszczenia. Podobnie zresztą jest z urządzeniem wnętrz. Zasada jest taka, aby wykańczanie domu rozpoczynać zawsze od instalacji wodno-kanalizacyjnych. W tym samym czasie można rozprowadzać również przewody podtynkowe.

Potem można przejść do tynkowania ścian. Jeśli instalacje zostały już rozprowadzone, a dach został już pokryty odpowiednimi materiałami, to można kłaść tynki wewnętrzne przed zamknięciem budynku. Jeśli z kolei na zewnątrz jest temperatura poniżej 10 st. C., to lepiej jest najpierw powstawiać okna, parapety i drzwi, a dopiero potem przystąpić do tynkowania, rozpoczynając od sufitu, a następnie ścian. Otwory drzwiowe i okienne oraz wnęki należy zostawić sobie na koniec. Do wykończenia ścian można posłużyć się także płytami gipsowo-kartonowymi/włóknowymi. Z kolei okładzinę ścienną należy wykonać dopiero po ułożeniu podkładów podłogowych i po zamocowaniu okien, parapetów i drzwi.

Co dalej?

Po oczyszczeniu powierzchni stropów z zanieczyszczeń można przystąpić do zaizolowania podłóg. Przy układaniu drugiej warstwy można już rozprowadzić instalację centralnego ogrzewania i wyprowadzić podejścia do grzejników. Potem przechodzi czas na ułożenie podkładu podłogowego, sięgając po zaprawę podkładową czy też po płyty kartonowo-gipsowe/gipsowo-włóknowe. W przypadku domów z poddaszem użytkowym można przystąpić do wykańczania skosów dopiero po zakończeniu mokrych prac. Następnym krokiem jest wyrównanie podłóg przy pomocy podkładu samopoziomującego. Jeśli na podłodze chcemy mieć płytki ceramiczne, to można zrezygnować z wylewek samopoziomujących. W łazience wystarczy zastosować warstwę płynnej folii izolacyjnej pod wanną, Rodzikiem czy umywalką. Po wykonaniu tych prac przychodzi czas na malowanie lub jak kto woli na tapetowanie. Oczywiście warunkiem jest to, że wszystkie tynki zdążyły już dobrze wyschnąć. Malowanie rozpoczynamy od sufitu, a dopiero potem bierzemy się za ściany. Tego typu prace wykończeniowe można wykonać także po ułożeniu już posadzki i po zamontowaniu futryny drzwi.

W przypadku osób, które wybrały ogrzewanie gazowe, należy przed ułożeniem posadzek zamontować instalację gazową, rozprowadzając ją po powierzchni ścian. Bardzo ważne jest także to, aby nie układać posadzek, jeśli podłoga nie zdążyła jeszcze dobrze wyschnąć. Jest to też czas na zamontowanie schodów i ich wykończenie. Potem można przystąpić do zamontowania drzwi wewnętrznych. Na koniec pozostaje nam montaż pozostałych elementów wyposażenia. Jest to też czas na przetestowanie zamontowanej instalacji i urządzeń, w które wyposażyliśmy dom. Na tym etapie możemy też dokonać wszelkich poprawek. Po zakończeniu tych wszystkich prac czeka na nas umeblowanie pomieszczeń i zaaranżowanie wnętrz. Tutaj mamy już ogromne pole do popisu i możemy zrobić wszystko, na co mamy ochotę.

W skrócie kolejność wykonywania prac wykończeniowych prezentuje się następująco:

• instalacje wodno-kanalizacyjne
• tynkowanie
• izolacja podłóg
• instalacja c.o.
• podkład podłogowy
• wykończenie skosów poddasza
• wyrównanie podłóg
• malowanie/tapetowanie
• montaż instalacji gazowej
• układanie posadzek
• osadzenie ościeżnic drzwi
• meblowanie i aranżacja wnętrz.

Dodaj komentarz