Kasetony elewacyjne i kasety ścienne – czy to ten sam produkt?

Najważniejszą cechą nowoczesnych obiektów przemysłowych nie jest jedynie ich użyteczność, ale również ich estetyczny wygląd. Elewacja ścian nie może więc jedynie zabezpieczać przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale musi też nadawać budynkowi futurystyczno-technicznego wyglądu. Z tego powodu konstruktorzy tego typu obiektów używają do budowy kaset ściennych i kasetonów elewacyjnych, dzięki którym można stworzyć niezwykle trwałe i eleganckie konstrukcje.

Dwa różne produkty

Mimo że nazwy kasetony elewacyjne i kasety ścienne często są stosowane zamiennie, należy pamiętać, iż nie są to dwa identyczne produkty. Kasetony elewacyjne, jak sama nazwa wskazuje, są stosowane do wykańczania zewnętrznych elewacji i świetnie komponują się ze szkłem, drewnem, betonem lub aluminium. Cechują się one bogactwem form, kształtów oraz kolorów, co sprawia, że wpisują się one w gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Dzięki nim można bowiem stworzyć oryginalną i nowoczesną elewację bez ponoszenia wysokich kosztów oraz skracając czas budowy obiektu.

Kasety ścienne są natomiast samonośnymi elementami, które służą do wykonywania obudowy ściennej konstrukcji budowlanej. Metoda ta jest bardzo zaawansowana technologicznie i umożliwia nie tylko szybkie wykonanie elewacji, ale pozwala również wykorzystać kompleksowe rozwiązania ociepleniowe stosowane w systemach lekkich obudów hal przemysłowych. Przy większych powierzchniach elewacji rozwiązanie to jest niezastąpione. Kasety mogą być wykonane z blachy stalowej i aluminiowej, powleczonej poliestrem, puralem lub PVDF, stali nierdzewnej lub z samych taśm stalowych, które ocynkowano lub pokryto warstwą organiczną.

Zastosowanie i możliwości

Kasety i kasetony są stosowane przede wszystkim do budowy i wykańczania hal produkcyjnych, magazynowych, przemysłowych, centrów handlowych, biurowców i budynków użyteczności publicznej. Zwykle na każdym obiekcie łączy się oba te rozwiązania i wykorzystuje się różne rodzaje i rozmiary kaset oraz kasetonów. Dzięki temu można dopasować ich rozmiary do powierzchni elewacji, rozmieszczenia okien i drzwi w budynku, a także do indywidualnych preferencji osoby zlecającej budowę. Co ważne, różne grubości kaset i kasetonów umożliwiają wykonanie izolacji budynku o różnej grubości w zależności od sposobu wykorzystania danego budynku.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest także możliwość przeprowadzania remontów istniejących już elewacji lub fasad. Oznacza to, że kasety i kasetony elewacyjne nie są kierowane jedynie do osób stawiających nowe budynki od zera.

Montaż

Montaż obu rozwiązań jest bardzo prosty i szybki, jednak nie można jednoznacznie określić, w jaki sposób będzie on wykonany na danym budynku. Ustalenia te muszą być bowiem indywidualne, gdyż sposób montażu jest zależny od wielkości i rodzaju użytych kaset lub kasetonów, a także od tego, jaki rodzaj ocieplenia będzie stosowany. Istotną kwestią jest też to, czy wykonawcy zależy na ukryciu ewentualnych nierówności ścian. Z tego powodu wszelkie ustalenia dotyczące montażu należy poczynić z producentem kaset i kasetonów oraz z wykonawcą danego obiektu.

Dodaj komentarz